Najstarsze kino na Górnym Śląsku, odzyskuje swój blask

Nowa roma pazdziernika 2022 fot Pawel Ja Nic Janicki 001 scaled

Redakcja

7 października, 2022

Kino „ROMA”, najstarsze kino na Górnym Śląsku, odzyskuje swój blask. Już teraz możemy podziwiać pierwsze efekty wykonanych prac remontowych. Elewacja frontowa cieszy oko odnowioną fasadą z dbałością o każdy najmniejszy detal architektoniczny.

To najstarsza tego typu placówka na Górnym Śląsku, która w ub. roku dołączyła do elitarnego grona Sieci Kin Studyjnych. Elewacja i dach budynku przechodzą gruntowny remont, który właśnie dobiega końca. Prace konserwatorskie prowadzone w zabytkowym kinie kosztować będą blisko pół miliona złotych. Nad pieczołowitym odtworzeniem zabytkowego charakteru budynku czuwa Miejski Konserwator Zabytków.

Przez wiele lat kino było świadkiem zmian oczekiwań i gustów kolejnych pokoleń widzów. Działalność kina wpisuje się kalendarz kulturalny naszego miasta. Posiadając bogatą historię nasza „ROMA” jest przestrzenią, w której odbywają się cenne inicjatywy kulturalne skupiające uwagę mieszkańców. To kolejna siedziba instytucji kultury w naszym mieście, która odzyska dawny blask

komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Przypomnijmy, że 22 grudnia 1912 przy obecnej ul. Z. Padlewskiego 4 w Zabrzu otwarte zostało Kino „Lichtspielhaus”. Było to w tym czasie największe i najwytworniejsze kino na Górnym Śląsku. Na widowni mogło zasiąść 1200 widzów chętnych oglądać film z warkotem projektora w tle. Oprócz ekranu i kabiny projekcyjnej wyposażone było w scenę, orkiestron i garderoby. W roku 1945 zmieniło swoją nazwę na Kino „Wolność”, a następnie na Kino „ROMA”. Pod tą nazwą instytucja działa do dnia dzisiejszego, będąc najstarszym kinem na Śląsku. Widownia mieści obecnie 275 osób.

 

Nowa roma pazdziernika 2022 fot Pawel Ja Nic Janicki 002 scaled

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 29.2µg/m3 PM2.5: 23.9µg/m3