Najnowsze wyniki wyborów w Rudzie Śląskiej

Csm csm csm IMG 20220713 122225 7ec1e324dd f913d77ede c787fa008e
Kastelik

Szymon Kastelik

11 września, 2022

Trwa zliczanie głosów z 79 obwodów wyborczych w Rudzie Śląskiej. Wiemy już, że będzie druga tura, ale kto do niej wejdzie? Trwa walka o drugie miejsce.

AKTUALIZACJA OFICJALNE WYNIKI

 

Dane z 43 komisji z 79 według obywatelskiej Kontroli Wyborów (godzina 23:15):

  głosów procent
Paweł DANKIEWICZ 255 1,93
Krzysztof MEJER 3660 27,70
Jolanta MILAS 252 1,91
Maciej MOL 563 4,26
Michał PIEROŃCZYK 4571 34,60
Krzysztof TOBOŁA 364 2,76
Marek WESOŁY 3546 26,84

Krzysztof Mejer walczy z Markiem Wesołym o drugie miejsce. Michał Pierończyk może być pewny startu w drugiej turze.

KOMENTARZE MEJERA I PIEROŃCZYKA:

- Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku. Świadczy o tym, że wielu mieszkańców uznało, że program, który proponuję "Dobry Kierunek dla Rudy Śląskiej" jest dla nich atrakcyjnym programem. Za to chciałbym wszystkim, którzy na mnie głosowali, bardzo podziękować - mówi Krzysztof Mejer. - Muszę przyznać, że spodziewałem się wyniku w tych granicach - dodaje.

- Bardzo cieszę się z tego. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy na mnie głosowali. Będę apelował do wszystkich, aby mnie poparli w drugiej turze. Chcę być prezydentem wszystkich rudzian. Jest to dla mnie wielka radość. Kampania była bardzo intensywna - uważa zaś Michał Pierończyk. - Ludzie dobrze reagowali, kiedy rozmawiało się z nimi w bezpośrednich rozmowach. Była chęć poparcia. Dla mnie był to sygnał. W sondażach nigdy nie byłem pierwszy. Jest to naprawdę wielki sukces - dodaje.

Mieszkańcy Rudy Śląskiej oddawali głosy od godziny 7:00, do godziny 21:00 w 79 lokalach wyborczych. Jak udało nam się dowiedzieć, frekwencja do godzin popołudniowych nie była duża. Przypomnijmy, że ostatecznie do walki o urząd prezydenta Rudy Śląskiej stanęło siedmioro kandydatów:

  • Paweł Dankiewicz (KWW Paweł Dankiewicz Nowa Polska),
  • Krzysztof Mejer (KWW Krzysztofa Mejera),
  • Jolanta Milas (KWW Ruda Śląska w Centrum),
  • Maciej Mol (KW PL!SP),
  • Michał Pierończyk (KWW Michała Pierończyka Współpraca i Rozwój),
  • Krzysztof Toboła (KWW Krzysztofa Toboły)
  • Marek Wesoły (KWW Marka Wesołego).

Wybory przedterminowe zostały zorganizowane z powodu śmierci Grażyny Dziedzic, która rządziła Rudą Śląska od 2010 roku. O miano następcy rywalizowali jej byli współpracownicy: Krzysztof Mejer i Michał Pierończyk. Wśród faworytów wymieniany był również poseł Prawa i Sprawiedliwości: Marek Wesoły, który w przeszłości był radnym miasta oraz dwukrotnie walczył z Dziedzic o urząd prezydenta. 

Wszystkie przedwyborcze sondaże, prognozy i opinie wskazywały na tę trójkę. To między nimi miał zostać dokonany wybór dwóch najlepszych kandydatów, którzy zmierzą się w II turze. I tak też się stało. Według wyników exit poll zebranych i opracowanych przez Instytutu Badań Samorządowych dla Lokalnejpolityki.pl i Gazety Wyborczej:

1. Michał Pierończyk: 35,36 proc.
2. Krzysztof Mejer 30,20 proc.
3. Marek Wesoły 26,13 proc. 


- Różnica pomiędzy Mejerem a Wesołym jest w granicach błędu badania - drugi uczestnik 2 tury nie jest jeszcze znany - skomentował na Twitterze Łukasz Pawłowski z IBS.

Według late exit poll, odrobinę zmniejszyła się przewaga Mejera nad Wesołym.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.9µg/m3 PM2.5: 34.2µg/m3