Najmłodsi mieszkańcy Mysłowic dbają o czyste miasto [Wideo]

Nhfuikljhg

Redakcja

2 kwietnia, 2022

Już po raz czwarty wystartowała akcja „Mysłowice – czyste miasto”. ZOMM zachęca dzieciaki z mysłowickich przedszkoli i szkół, ale też społeczników, by objęli wiosennymi porządkami swoją okolicę. Jednak to nie wysprzątanie Mysłowic jest głównym celem akcji.

Chodzi o to, żeby nauczyć te dzieci, młodzież i każdego mieszkańca miasta prawidłowej segregacji oraz dbania o najbliższe otoczenie”

wyjaśnia Marcin Podsiadło, prezes Zakładu Oczyszczania Miasta Mysłowice.

Jak się okazuje, wiedzę o segregacji śmieci najmłodsi mieszkańcy mają już całkiem sporą.

– Nie można wszystkich do jednego worka – zaznacza Zuzia, uczennica Szkoły Podstawowej nr 9.

– Trzeba je po prostu posegregować do odpowiednich śmietników lub worków – tłumaczy Wiktoria, uczennica Szkoły Podstawowej nr 9.

– Jest szkło, papier, metal, mieszane i bio – wylicza Maja, uczennica Szkoły Podstawowej nr 9.

Tę wiedzę młodzi mysłowiczanie muszą teraz przekazać nam, dorosłym, którzy często mamy jeszcze problem z segregacją odpadów. Wielu z nas zapomina też, że w Mysłowicach funkcjonują dwa punkty selektywnej zbiórki odpadów, w których możemy oddać za darmo np. elektrośmieci czy odpady poremontowe. Dowodem na to, że tej świadomości nam brakuje, są ciągle jeszcze pojawiające się w mieście dzikie wysypiska śmieci.

Najwięcej da się zauważyć tych dzikich wysypisk w okresie wiosenno-letnim. Zadziwiające jest to, że mieszkańcy mogą oddać te odpady bezpłatnie na PSZOK, natomiast pakują do aut i wywożą do lasów, parków”

mówi Marcin Podsiadło.

Jednak nawet dziecko wie, że trzeba się natrudzić, by osiągnąć najważniejsze cele.

No ciężko trochę, bo jak wchodziłyśmy pod choinkę, to trochę tam mnie pokoliło, ale najważniejsze, że pomagamy naturze”

podsumowuje Maja.

Przed młodymi mieszkańcami prawie miesiąc sprzątania, bo wielki finał akcji zaplanowany jest na 22 kwietnia, czyli w Dzień Ziemi, na Górce Słupeckiej.

Również będzie Górka Słupecka sprzątana w taki symboliczny sposób, z podziałem na wszystkie frakcje. Będą różne atrakcje, ekologiczne oczywiście, konkursy, zabawy. Będzie kilka niespodzianek dla wszystkich uczestników czwartego finału, będzie pokaz pojazdów ekologicznych”

zapowiada prezes Podsiadło.

W ubiegłym roku podczas finału zebrano kilkadziesiąt worków z odpadami. Jak wzrosła od tego czasu ekologiczna świadomość mieszkańców, przekonamy się już 22 kwietnia.

 

Źródło: itvm.pl - Telewizja o Mysłowicach 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.7µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3