Najbardziej rozpoznawalne budynki na Śląsku zaświecą jutro na złoto! Dlaczego?

15 09 2021 Gold September foto Jeremi Astaszow 4

Redakcja

19 września, 2022

Wrzesień jest Światowym Miesiącem Świadomości Nowotworów u Dzieci. Z tej okazji na złoty kolor zostaną podświetlone najbardziej rozpoznawalne budynki na Śląsku.

W najbliższy wtorek, 20 września o g. 20.00 z inicjatywy Fundacji ISKIERKA zostaną podświetlone na złoto budynki na terenie Śląska, aby okazać wsparcie dzieciom z chorobą nowotworową i ich rodzinom:

  • katowicki Spodek
  • Muzeum Śląskie
  • Teatr Śląski w Katowicach 
  • Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach 
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne na Ceglanej w Katowicach  
  • Stadion Śląski w Chorzowie 
  • Opera Śląska w Bytomiu 
  • Radiostacja Gliwice 
  • Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Złoty kolor symbolizuje bowiem to, co życiu najcenniejsze - zdrowie dzieci. To inicjatywa z okazji Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów u Dzieci. Od kilku lat fundacja włącza się w akcję pod hasłem #GoldSeptember. Organizowane są różnego rodzaju inicjatywy, które są pretekstem do rozmów i publikacji o realnych problemach w onkologii dziecięcej, pokazywania dobrych praktyk i różnych aspektów choroby oraz tego, jak można pomagać. 

50 - lecie ŚLASKIEJ HEMATOLOGII

Akcja tegoroczna zostanie symbolicznie zainaugurowana o. g. 20.00 w Sztolni Królowa Luiza, gdyż 20 września właśnie, obchodzone jest 50- lecie Śląskiej Hematologii. To zarówno spotkanie merytoryczne Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, jak i debata o najważniejszych postępach i wyzwaniach w dziecięcej onkologii.  

O g. 16.00 w Strefie Carnall Sztolni rozpocznie się PIKNIK ze strefą animacji i zabaw dla podopiecznych Fundacji ISKIERKA i ich rodzin. Będzie wspólne świętowanie wraz z lekarzami, pyszny tort, piknikowy poczęstunek a o g.18.00 koncert zespołu Happy Big Band. Wstęp na zaproszenia. 

21 września 2022 r. również w Zabrzu, w Hotelu Diament, odbędzie się konferencja pt.: "Postępy w leczeniu w onkologii i hematologii dziecięcej", na której m.in. o roli organizacji pozarządowych we wspomaganiu procesów leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi i hematologicznymi opowie Prezes Fundacji ISKIERKA Jolanta Czernicka-Siwecka. 

Geneza akcji

Ideę Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego - Złotego Września, od 2012 r. funkcjonującego w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Baracka Obamy, wypromowało międzynarodowe stowarzyszenie Childhood Cancer International (CCI). CCI stworzyło trzy akcje społeczne związane ze swoją misją: Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Wieku Dziecięcego (15 lutego), Tydzień Ozdrowieńców (w czerwcu) i właśnie – Golden September. W 2020 roku w kampanii Miesiąca Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci do działań SIOP Europe, Childchood Cancer International Europe, PanCare (organizacji zrzeszających onkologów dziecięcych, środowisko akademickie, rodziców i pacjentów) dołączył Parlament Europejski.  

Akcję rozpoczęło oświetlenie jego siedziby w Brukseli. Na całym świecie partnerzy kampanii w geście solidarności, rozświetlili złotym światłem sławne budowle: Tower w Londynie, wieżowce w Toronto, Kuala Lumpur w Malezji czy Shenzen w Chinach. 

W Polsce inicjatywie Gold September patronuje Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Fundacja ISKIERKA jest członkiem CCI Europe, czyli europejskiego oddziału Childhood Cancer International (CCI). CCI Europe to największa ogólnoeuropejska organizacja zrzeszająca 67 organizacji z 30 krajów w Europie, ściśle współpracuje ze specjalistami z zakresu onkologii, psychologii, środowiskiem akademickim, naukowcami, przedstawicielami różnych grup społecznych i organizacjami pozarządowymi w całej Europie. 

Zloty wrzesien 2022 z logo

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3