Nad Katowicami lata policyjny śmigłowiec. Dlaczego?

IMG 20220827 165840

Redakcja

29 sierpnia, 2022

Od kilku dni nad głowami mieszkańców Katowic nisko przelatuje srebrno-niebieski śmigłowiec. O co chodzi? Już wyjaśniamy.

Jeżeli nad naszymi głowami zobaczymy śmigłowiec z kamerą, to nie musimy się niczego obawiać. To Bell 407GXi, czyli policyjna maszyna - jeden z trzech egzemplarzy, które trafiły do służby w 2020 roku. Belle 407GXi zostały zakupione w ramach Programu Modernizacji Policji.

Dlaczego lata nad Katowicami? Powód jest jeden. To trwające Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn, które rozgrywane są m.in. w katowickim Spodku.

- Nad bezpieczeństwem kibiców i sportowców, ale również mieszkańców czuwają śląscy policjanci wspierani przez swoich kolegów z całego kraju. Wśród nich są policjanci z sekcji pilotów Lotnictwa Policji, którzy patrolują przestrzeń powietrzną z pokładu śmigłowca Bell 407GXi. Dzięki zamontowanym głowicom optoelektronicznym i szperaczom załoga śmigłowca może prowadzić obserwację w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy - informuje policja.

Śmigłowiec wykorzystywany był już wcześniej  podczas Szczytu Klimatycznego COP 24 w Katowicach, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Katowicach, Szczytu NATO, jak również imprez masowych. Śmigłowce wykorzystywane są także podczas poszukiwań osób zaginionych, realizacji niektórych zadań kryminalnych, do niezwłocznego transportu służb na miejsce zdarzeń, zadań pościgowych, działania w sytuacjach kryzysowych, obserwacji, akcjach ratowniczych, w celu rejestracji foto-video oraz zadań szkoleniowych. Lotnictwo Policji współdziała również z lotnictwem MON, SG, LPR, TOPR oraz policji państw sąsiednich.

 

35 721707

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 42.1µg/m3 PM2.5: 33.0µg/m3