Na Starganiec autobusem. 14 czerwca uruchomiona zostanie linia autobusowa 275

Autobus na starganiec

Redakcja

6 czerwca 2024

Podobnie jak w ubiegłym roku będzie ona jeździć z Centrum Przesiadkowego Brynów i Centrum Przesiadkowego Ligota. Dzięki temu mieszkańcy zyskają łatwiejszy i bardziej ekologiczny sposób na dojazd do miejsca idealnie nadającego się do letniego wypoczynku.

Odjazdy nowej linii zaplanowano co godzinę z obu węzłów przesiadkowych. Autobusy będą kursować między 9.00 a 19.00 od piątku do niedzieli a także w święta, od 14 czerwca do 15 września. 

Trasa będzie biegła w sposób następujący: Ligota Centrum Przesiadkowe – Panewniki – Kąpielisko Starganiec – Piotrowice – Ochojec – Brynów Centrum Przesiadkowe i z powrotem. Została ona zmodyfikowana względem ubiegłego roku – autobus przejedzie przez Ochojec ulicą Jankego, co umożliwi większej liczbie mieszkańców skorzystanie z tej oferty. 

Pełny rozkład jazdy dostępny jest na stronie ZTM. Linia 275 jest odpłatna i można nią podróżować w ramach obowiązującej taryfy przewozu w komunikacji miejskiej „Transport GZM”.

Miejsce, gdzie chętnie wypoczywają mieszkańcy

Otwarcie stawu Starganiec było wyczekiwane przez mieszkańców. To miejsce, w którym od czasów PRL chętnie wypoczywali mieszkańcy Katowic, Mikołowa, a także Rudy Śląskiej i innych okolicznych miast. W tamtych czasach znajdował się tam ośrodek wodno-rekreacyjny dla pracowników Huty Baildon. Przez lata jednak niszczał, choć wielu mieszkańców i tak z sentymentem spędzało tam czas w ciepłe letnie dni. Katowice podjęły się odnowienia tego miejsca, aby mieszkańcy mieli kolejne ładne i bezpieczne miejsce do odpoczynku i rekreacji.

Znajdujący się przy stawie parking może pomieścić 87 samochodów. W związku z tym, że budowa kolejnych miejsc parkingowych wiązałaby się z koniecznością ingerencji w las i wycinki drzew, na którą nie ma zgody miasta i mieszkańców, stąd alternatywne rozwiązanie w postaci linii autobusowej, dzięki której mieszkańcy będą mogli dojechać z centrów przesiadkowych w pobliże stawu.

Rewitalizacja Stargańca

W ramach prac zagospodarowano i uporządkowano teren wokół stawu. Mieszkańcy mogą korzystać ze znajdującej się tu plaży, a także z pomostu – częściowo stałego, a częściowo pływającego. Na miejscu dostępne są leżaki, ławki, a także altany piknikowe. Można także pograć w siatkówkę plażową na dwóch boiskach. Teren stawu oświetlony został lampami solarnymi.

Pojawiła się także nowa roślinność. Zasadzono wielopiętrowe rośliny rodzime i miododajne, a także stare odmiany drzew owocowych. W linii lasu pozostawiono stare drzewa. Wymieniona została nawierzchnia parkingu. 

powiązane artykuły:

Starganiec
Wideo 8 sierpnia 2023

Staw Starganiec ponownie zaprasza wszystkich mieszkańców Mikołowa, Katowic i okolic. Kiedyś jedno

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.9µg/m3 PM2.5: 6.2µg/m3