Na rybnickie drogi ruszają autobusy zeroemisyjne

Csm elektroautobusy fot M Koczy 4 8a9bf81a4c

Redakcja

2 kwietnia, 2022

Od kwietnia na rybnickie drogi ruszają miejskie autobusy zeroemisyjne. 23 nowe pojazdy będą sukcesywnie wprowadzane na trasy rybnickiej komunikacji miejskiej.

W sumie do dyspozycji pasażerów rybnickiej komunikacji miejskiej będzie jedenaście 12-metrowych Solarisów Urbino 11, pięć 18-metrowych przegubowych Urbino 18, dwa 8-metrowe MANy oraz pięć 9-metrowych Kutsenitsów.  Te 23 pojazdy to blisko 30% autobusów, które obecnie jeżdżą po rybnickich drogach.

Pojazdy zostały zakupione w ramach ubiegłorocznego przetargu. Są fabrycznie nowe, a każdy z pojazdów wyposażony jest m.in. w klimatyzacje, ładowarki USB, białe, dużych rozmiarów tablice elektroniczne, monitoring, alkomaty uniemożliwiające uruchomienie pojazdu przez kierowców będących pod wpływem alkoholu.

Jak zaznacza Bartosz Mazur, dyrektor rybnickiego ZTZ:

Rybnik jest pierwszym w Polsce miastem, które kontraktuje autobusy elektryczne u prywatnego operatora, zaś postępowanie przetargowe wskazało, że autobus elektryczny może być faktycznie tańszy od jego gazowego odpowiednika”

Dla bezpieczeństwa kierujących, Solarisy będą wyposażone w całkowicie oddzielone od przedziału pasażerskiego kabiny. Wszystkie pojazdy oczywiście będą pomalowane w kolory i grafikę zgodną z Systemem Identyfikacji Wizualnej Miasta Rybnika.

Nowością jest układ wnętrza i otwierane na zewnątrz środkowe drzwi - tak zaprojektowane wnętrze pozwoli na wygodną podróż zarówno na krótkich, jak i na długich odcinkach.

 

Ciekawostką jest to, że tapicerka siedzeń będzie przygotowana specjalnie dla Rybnika- z logo Miasta. 

Miasto wyposaży każdy pojazd w defibrylator AED.

Na pokładzie Solarisów znajdują się zestawy baterii o dużej pojemności, które ładowane będą za pomocą ładowarek typu plug-in na zajezdni przewoźnika. 

Nowoczesne wyposażenie autobusów to znaczna poprawa komfortu jazdy dla pasażerów, ale i lepsze warunki pracy kierowców”

zauważa Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

To jeden z istotnych elementów przyczyniających się do podniesienia atrakcyjności komunikacji zbiorowej w stosunku do alternatywnych form przemieszczania”

dodaje prezydent.

Źródło: UM Rybnik

Lkjuytyuh

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 56.3µg/m3 PM2.5: 50.4µg/m3