Na Odrze powstanie nowy most

Chelstowskimostraciborz

Redakcja

31 stycznia, 2024

Kolejna ważna inwestycja drogowa w województwie śląskim! W powiecie raciborskim powstanie nowy most na Odrze!

Nowy obiekt powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej 421. We wtorek w obecności marszałka województwa śląskiego, została podpisana umowa na wybudowanie mostu nad Odrą pomiędzy Grzegowicami a Ciechowicami.

- To bardzo ważna, aczkolwiek również i bardzo trudna inwestycja. Prace dokumentacyjne sięgają jeszcze bowiem 2020 roku, ważny jest jednak efekt w postaci umowy, którą podpisujemy. Wartość tego projektu to aż 293,7 mln zł. Inwestycji mostowej tak dużego kalibru Zarząd Dróg Wojewódzkich jeszcze nie realizował, wiec możemy powiedzieć, na swój sposób piszemy dziś nową historię. To znaczący moment nie tylko dla lokalnej społeczności, ale w przyszłości także dla gospodarki regionu, bo sprawna komunikacja zawsze staje się dla niej impulsem. W ten sposób buduje się przestrzeń dla biznesu. Mijająca kadencja pod względem nakładów na budowę i modernizację dróg była rekordowa. Licząc od 2018 do 2024 roku przeznaczymy na ten cel łącznie blisko 2,7 mld zł – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

Obecnie w miejscu planowanej inwestycji nie ma żadnego mostu, a droga wojewódzka jest przerwana Odrą. Transport uczestników ruchu drogowego, realizowany jest poprzez przeprawę promową. 

Nowy odcinek przebiegu drogi wojewódzkiej wraz z przeprawą mostową na rzece Odra o długości około 2,7 km obejmuje budowę m. in.: drogi klasy technicznej G, skrzyżowań planowanej drogi z istniejącą siecią drogową, dróg obsługujących tereny pozbawione dostępu do dróg po wybudowaniu drogi, elementów bezpieczeństwa ruchu jak: chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe, oznakowanie, odwodnienie, drenaż i oświetlenie, kanału technologicznego, przejazdów gospodarczych, przepustów, urządzeń ochrony środowiska, kolidującej infrastruktury technicznej, inne niezbędne obiekty niezbędne do prawidłowego zrealizowania inwestycji i funkcjonowania drogi.

Sam most będzie miał długość 633,6 m, i powstanie z 13 przęseł o rozpiętości od 40 do 50 m. Ze względu na ilość przęseł, obiekt zostanie zrealizowany w technologii nasuwania podłużnego.

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.7µg/m3 PM2.5: 34.8µg/m3