Na górskich szlakach pojawiło się 26 beskidzkich ławeczek. Gdzie się znajdują?

4 1000

Redakcja

26 lipca, 2022

Na szlakach turystycznych po polskiej i słowackiej stronie granicy stanęło 26 ławeczek beskidzkich. To miejsce odpoczynku strudzonych wędrówką turystów, ale też odniesienie do dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Beskidów.

Wędrując po beskidzkich szlakach, wypatrujcie ławeczek w następujących miejscach: na Szyndzielni i Dębowcu w Bielsku-Białej, na pl. św. Jakuba i w okolicach amfiteatru Skalite w Szczyrku, na Skrzycznem, na Hali Jaworzyna, w kamieniołomie w Kozach, w okolicach morsowiska w Porąbce, w parkach w Jaworzu i Żywcu, na Złotym Groniu w Istebnej, na Stożku, Soszowie i Górze Cieślar w Wiśle, na Ficońce i Bukowinie w Żabnicy, w Łodygowicach, na Leskowcu w Targoszowie, na Hajdówce w Jordanowie, na Makowskiej Górze w Makowie Podhalańskim, na Mosornym Groniu i Przełęczy Brona w Zawoi oraz na Słowacji w miejscowościach Svedernik, Zakamenne, Zubrohlava i Mojš.

Ławeczki powstały w ramach mikroprojektu Odpocznij w Beskidach, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja na lata 2014-2020 i z budżetu państwa.

Forma ławeczek łączy w sobie cechy tradycji i nowoczesności. Nawiązuje do symboliki bram wołoskich, które są charakterystycznym elementem architektonicznym łuku Karpat, a tym samym Beskidów. Nieprzypadkowe są również zdobienia snycerskie totemów ławeczek. Widoczne na nich rozety i leluje to od wieków podstawowe formy tradycyjnych dekoracji i zdobień w regionie. Zwieńczenie ośmiu totemów stanowią rzeźby zwierząt, zbójców i innych elementów lokalnych podań lub legend. Kolejne osiem zwieńczone jest malowanymi na szkle witrażykami, a pozostałe dziesięć charakteryzuje nawiązanie do tradycyjnych kapliczek ludowych, które po dziś dzień napotykamy na beskidzkich szlakach. Na siedziskach znajdują się natomiast nazwy miejsc posadowienia.

Partnerem wiodącym projektu jest Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy z siedzibą w Bielsku-Białej.

Projekt realizowany jest we współpracy ze słowackim stowarzyszeniem Združenie Región Beskydy z siedzibą w Żylinie.

 

Źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy/UM Bielsko-Biała

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.7µg/m3 PM2.5: 17.9µg/m3