Na gliwickim domu dziecka zamontowano panele fotowoltaiczne

UM Dom Dziecka fot D Nita Garbiec 076

Redakcja

28 września, 2022

Dom Dziecka nr 1 przy ulicy Toszeckiej 25 został właśnie ekologiczne źródło energii. Jak się szacuje, dzięki panelom solarnym placówka podlegająca Centrum Pieczy Zastępczej będzie mogła zaoszczędzić ponad 116 tys. zł na wydatkach na energię elektryczną.

Ekwiwalent 162 posadzonych drzew, redukcja dwutlenku węgla o ponad 3,5 tony rocznie, a w nadchodzących latach niższe rachunki za energię elektryczną – to potencjalny efekt zamontowania instalacji fotowoltaicznej na dachu Domu Dziecka nr 1 przy ul. Toszeckiej 25. System ufundowała i zainstalowała na wskazanej przez władze Gliwic siedzibie Domu Dziecka nr 1 olsztyńska firma Corab.

Firma uruchomiła latem w Gliwicach przy ul. Bojkowskiej 92 nowoczesne centrum logistyczno-szkoleniowe dystrybuujące w kraju i za granicą systemy solarne własnej produkcji i pompy ciepła. O wyborze Gliwic przesądziła wyjątkowo korzystna lokalizacja w bliskim sąsiedztwie węzła autostrad A1 i A4 (istotna szczególnie dla zagranicznych kontrahentów Corab z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii), dobra infrastruktura i stworzony przez samorząd klimat do inwestowania. Te trzy czynniki sprawiły, że Corab rozważa kolejne aktywności w tym regionie. 

– Jako miasto stawiamy na ciągły rozwój i wdrażanie proekologicznych rozwiązań. Cieszymy się niezmiernie, że duży inwestor związany z branżą zielonej energii nie tylko podjął działalność w Gliwicach, ale nie zapomniał również o potrzebach lokalnej społeczności, wychodząc z propozycją zainstalowania na wskazanej przez nas placówce dla dzieci nowoczesną instalację solarną – komentuje prezydent Gliwic Adam Neumann. 

Od blisko 2 lat na dachach dwóch siedzib Urzędu Miejskiego w Gliwicach – przy ul. Zwycięstwa 21 i ul. Jasnej 31A – działają mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 80,6 kilowatopików. Pokrywają część zapotrzebowania obu obiektów na prąd, co korzystnie wpływa na środowisko i finanse miasta. W tym roku profitów z tytułu użytkowania ogniw słonecznych przybędzie, bowiem dzięki kolejnym instalacjom na terenie Gliwic, moc miejskich „solarów” powiększy się wielokrotnie.

W nadchodzących miesiącach na 9 gliwickich budynkach użyteczności publicznej zainstalowanych zostanie łącznie ponad tysiąc paneli fotowoltaicznych o mocy 418,5 kilowatopików. 

Instalacje fotowoltaiczne są już montowane na siedzibach Przedszkola Miejskiego nr 17 przy ul. Andromedy 36 oraz Przedszkola Miejskiego nr 16 przy ul. Sportowej 17, a także na budynku przy ul. Nad Łąkami 1, pełniącym funkcję świetlicy dla mieszkańców dzielnicy Czechowice. W następnej kolejności „solary” pojawią się na dachach Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Kopernika 63, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Chorzowskiej 5 i internatu ZST-I przy ul. Krakusa, VIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Sikornik 34, Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Sikornik 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 36 przy ul. Robotniczej 6. Koszt inwestycji wyniesie ok. 2,4 mln zł, z czego 85% (maksimum 1,95 mln zł) pokryje pozyskane przez Gliwice dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.6µg/m3