MZ: 16 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce

Mid 20307101

Redakcja

9 marca 2020

W Polsce potwierdzono dotychczas 16 przypadków koronawirusa - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podał, że ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tys. objętych kwarantanna domową.

Przypomnijmy, pisaliśmy o tym weczesniej:

Dzisiaj dyrekcja szpitala w Raciborzu poinformowała o 3 kolejnych przypadkach. Trwają aktualnie badania jeszcze 6 osoby. 

Jak donosi portal Lovekrakow.pl, w Krakowie jest potwierdzony pierwszy przypadek koronawirusa w tym mieście. Potwierdził to dyrektor Szpitala im. Żeromskiego Jerzy Friediger. Natomiast Urząd Miasta w Poznaniu zwołał specjalną konferencję prasową dot. koronawirusa. Tu także jak informuje Gazeta Wyborcza mamy pierwszą osobę z koronawirusem.

Zarażony to mieszkaniec Rybnika, który wrócił z Włoch w nocy z 29 lutego na 1 marca. Jest hospitalizowany w szpitalu w Raciborzu. Podróżował autokarem. Dlatego kwarantanną zostali objęci również inni pasażerowie i pracownicy obsługi - w sumie 36 osób ( w tym 23 pasażerów z woj. śląskiego). Jak podał na specjalnej konferencji prasowej wojewoda Jarosław Wieczorek, w działania dotyczące odszukania podróżnych zaangażowały się stacje sanitarno-epidemiologiczne z Gliwic, Chorzowa, Rybnika, Tychów, Bytomia i Jaworzna. 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

S24/PAP

Foto: PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.7µg/m3 PM2.5: 12.1µg/m3