Górnicy na dopalaczach? Narkomania to problem

24 01

Redakcja

9 marca 2020

Według informacji podanych przez Wyższy Urząd Górniczy w latach 2012-2017 w polskim górnictwie było 11 wypadków spowodowanych przez alkohol. W tym samym czasie odnotowano 68 zgonów naturalnych. Jak sugeruje portal nettg.pl niewykluczone, że część z nich była spowodowana nadużywaniem środków odurzających. Czy górnicy mają problem z narkotykami?

Służby bhp odnotowały przypadek pracownika, z którym koledzy z brygady nagle stracili kontakt. Nieprzytomnemu mężczyźnie pomocy udzieliły zakładowe służby ratownicze, po czym został zabrany przez pogotowie. Koledzy z brygady bardzo dziwili się całej tej sytuacji, bo jak opowiadali, przez pierwsze trzy godziny dniówki górnik pracował niczym automat. - informuje portal nettg.pl

Praca pod wpływem środków odurzających to wykroczenie. Jednak pracodawcy są bezsilni, gdyż przepisy są niespójne w kwestii badań narkotestem. Pracodawca, który zmusi pracownika do wykonania narkotestu musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Jest możliwość wezwania policji, jednak negatywny test również może zakończyć się sądem dla pracodawcy.

[CZYTAJ TAKŻE: Imprezy masowe odwołane w woj. śląskim?]

Problem narkomani wśród pracowników nie tylko w górnictwie narasta. Jak sugeruje portal nettg.pl to jest dobry czas na stworzenie programu, który skutecznie zwalczałby zjawisko narkomanii w górnictwie i innych zakładach.

Chcemy wyjść z szeroko rozumianą profilaktyką. Jest już gotowy zarys problematyki, którą możemy poruszyć, a także osoby do prowadzenia zajęć z przedstawicielami pracodawców”

mówi Joachim Foltys, dyrektor ds. promocji i rozwoju w rybnickim szpitalu dla portalu nettg.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3