Muzyka Händla, Bacha oraz Brahmsa w Filharmonii Śląskiej

Filharmonia slaska repertuar

Redakcja

9 lutego, 2024    Katowice

Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Norberta Twórczyńskiego 9 lutego o godz. 19:00 wystąpi wraz ze Stanislavem Šurinem, słowackim organistą. Muzyka Georga Friedricha Händla, Johanna Sebastiana Bacha (wraz ze słynną Toccatą i fugą d-moll) oraz Johannesa Brahmsa wypełni salę koncertową Filharmonii Śląskiej, a monumentalne brzmienie największego z filharmonicznych instrumentów połączy się w znakomitej harmonii z wyważonymi dźwiękami instrumentów smyczkowych.

Georg Friedrich Händel, który sam był znakomitym organistą, napisał w sumie 20 koncertów organowych, wydanych w kilku zbiorach. 9 lutego w Filharmonii Śląskiej będziemy mieli okazję usłyszeć dwa z nich – I Koncert g-moll oraz V Koncert F-dur, oba pochodzące z opusu 4. Koncerty te utrzymane są w stylu włoskim okresu późnego baroku, a relacja partii solowej i orkiestrowej ma charakter dialogu. Tworząc je, Händel pragnął dotrzeć do jak najszerszego grona słuchaczy, a więc odszedł od surowego stylu, znanego z muzyki kościelnej, na rzecz niemal popularnego charakteru. Stanislav Šurin, który wykona wraz z filharmonikami Koncerty organowe Händla, zaprezentuje się także solo i wykona dla naszej publiczności jeden z najsłynniejszych utworów organowych wszech czasów, czyli Toccatę i fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha.

BILETY

Pozostałe punkty programu należeć będą już wyłącznie do Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Nawiązaniem do muzyki Händla będą Wariacje i fuga na temat Händla Johannesa Brahmsa – utwór który powstał z przeznaczeniem na fortepian, a tego wieczora zabrzmi w wersji orkiestrowej. Na zakończenie powrócimy do muzyki Georga Friedricha Händla, za sprawą Uwertury do Oratorium Juda Machabeusz, dzieła mistrzowsko ilustrującego motywy miłości do ojczyzny, walki o wolność i ufności dla boskiej mocy sprawczej.

powiązane artykuły:

Hologramy filharmonia slaska
Wydarzenia 10 stycznia, 2024

Podczas koncertu w dniu 28 stycznia 2024r. usłyszymy niezwykłe aranżacje utworów z filmów i seria

Repertuar filharmonii slaskiej
Wydarzenia 12 stycznia, 2024

2 lutego filharmonicy śląscy zaproszą na koncert poświęcony pamięci Karola Stryji – w 108 rocznic

Wyrostek 01 500x445
Kultura 2 lutego, 2024

To nie będzie zwykły koncert – to będzie wspaniałe widowisko! Marcin Wyrostek wraz z niezwykłymi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3