Filharmonia Śląska: koncert poświęcony pamięci Karola Stryji

Repertuar filharmonii slaskiej

Redakcja

2 lutego, 2024    Katowice

2 lutego filharmonicy śląscy zaproszą na koncert poświęcony pamięci Karola Stryji – w 108 rocznicę urodzin tego wybitnego dyrygenta, dyrektora Filharmonii Śląskiej i założyciela Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Program tego spotkania wypełni muzyka doby klasycyzmu autorstwa Karola Kurpińskiego, Josepha Haydna oraz Wolfganga Amadeusa Mozarta. Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Szymon Bywalec, a partię solową w najpopularniejszym z koncertów trąbkowych Haydna wykona Matthias Höfs.

Rozpoczniemy uwerturą do opery Kalmora Karola Kurpińskiego, która stylistycznie może przypominać twórczość Gioacchino Rossiniego. Można w niej usłyszeć liczne motywy muzyczne zaczerpnięte z późniejszej akcji dramatycznej Kalmory, jednak to właśnie uwertura sama w sobie cieszy się znacznie większą popularnością, niż całość dzieła Kurpińskiego, które zachowało się jedynie we fragmentach. Pełny tytuł opery brzmi Kalmora, czyli prawo ojcowskie Amerykanów, składa się z 2 aktów, a autorem libretta jest Kazimierz Brodziński. Kalmora – tytułowa bohaterka – jest rdzenną Amerykanką. Całość opowieści ma miejsce pod koniec XVIII wieku u ujścia rzeki Ohio.

BILETY

Drugim punktem programu będzie Koncert na trąbkę Es-dur Josepha Haydna, w którym solowo zaprezentuje się Matthias Höfs, wybitny trębacz, laureat prestiżowej nagrody ECHO Klassik, którą zdobył wraz z GERMAN BRASS Ensemble. W Koncercie Es-dur Haydna objawi się styl charakterystyczny dla późnej twórczości tego kompozytora. Utwór składa się z trzech części, w których muzycy przeprowadzą publiczność przez rozmaite charaktery i nastroje – od wojskowej, marszowej części Allegro, przez kantylenowe Andante aż po efektowne finałowe Allegro.

Na zakończenie filharmonicy wykonają ostatnią symfonię Wolfganga Amadeusa Mozarta, czyli Symfonię C-dur KV 551 Jowiszową. Głównym czynnikiem, który formuje to dzieło jest mistrzowska technika kontrapunktyczna i motywiczna, a jego tytuł nawiązuje do „męskiego” charakteru utworu. Pojawiające się w nim wyraźne rysy, kontrasty między myślami muzycznymi są manifestacją siły, zdecydowania i wyniosłości, którym cała Symfonia zawdzięcza swój przydomek.

2 lutego 2024 godz. 19:00

sala koncertowa im. Karola Stryji

powiązane artykuły:

Hologramy filharmonia slaska
Wydarzenia 10 stycznia, 2024

Podczas koncertu w dniu 28 stycznia 2024r. usłyszymy niezwykłe aranżacje utworów z filmów i seria

Wyrostek 01 500x445
Kultura 2 lutego, 2024

To nie będzie zwykły koncert – to będzie wspaniałe widowisko! Marcin Wyrostek wraz z niezwykłymi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3