Muzyczna droga Śląska, a na niej… Kleszcz!

https://www.facebook.com/kleszczyy/

Katarzyna Kulyk

24 stycznia, 2023

Bardzo wielu artystów, znanych nam wszystkim w całym kraju, wyruszyło w swoją muzyczną drogę właśnie ze Śląska. Wśród nich wyróżnić możemy osobistości takie jak Miuosh, Dawid Podsiadło, Grubson ale i wielu wielu innych. Do tej gromadki zaliczyć możemy także rapera, który pochodzi z Tarnowskich Gór, a jest nim Kleszcz.

Muzyk Kleszcz - kim jest artysta?

Kleszcz, a właściwie Łukasz Stępień to 35-letni raper z Tarnowskich Gór i członek grupy MaxFloRec (przedsiębiorstwa fonograficznego, które powstało z inicjatywy słynnego rapera Rahima). Swoje pierwsze kroki w obszarze muzyki stawiał już w 2002 roku gdy był jeszcze w wieku nastoletnim. To właśnie wtedy wraz ze znajomymi stworzył grupę muzyczną pod nazwą Eref Crew.

Dwa lata później w 2004 roku wszedł w znajomość z raperem i producentem z Knurowa, znanym jako Stahu. Znajomość ta okazała się dla nich korzystna, ponieważ w 2013 roku mieli możliwość ze sobą współpracować, a owocem ich pracy jest wspólna płyta, która okazała się być przełomem w życiu Kleszcza. „Yram Yracz” bo tak nazywa się owy album, umożliwił artyście wejście do MaxFloLabu i tym samym zapoczątkował całkiem nowy rozdział w jego życiu. Pod koniec roku 2014 Kleszcz został oficjalnym członkiem MaxFlo.


Kleszcz na muzycznej drodze


Pierwszym albumem na koncie Kleszcza jest duet z producentem muzycznym znanym jako DiNO. W efekcie współpracy w 2015 roku powstał eksperymentalny album nazwany „HorRYM JESTem”. Na płycie usłyszeć możemy również gościnnie takich artystów jak Lilu, Skorup, K2 czy Luk Step.

Kolejnym dziełem wydanym dwa lata później w 2017 roku jest płyta o nazwie „Cyrk na qłq”, który mieści 14 utworów, a za ich produkcję ponownie odpowiada DiNO. Na płycie udzielają się między innymi artyści tacy jak Rahim, Buka, DJ Bambus czy Kopruch.

W następnych latach Kleszcz zaserwował swoim słuchaczom kolejne krążki, które zostały ciepło przyjęte. Drugim i zarazem ostatnim solowym projektem rapera jest album nazwany „Nie ma płyta”, który ukazał się pod koniec 2021 roku. Co ciekawe zainteresowanie albumem wciąż jest duże, a zasługą tego wszystkiego jest otwarcie się na różnorodność, bowiem płyta nie posiada jednolitej konwencji. Na albumie usłyszeć można wielką mieszankę stylów od szalonego, dobrze nam znanego Kleszcza po utwory balladowe. To taka mieszanka wszystkich emocji, a więc może trafić do każdego.


W 2022 roku raper powrócił z nowym albumem stworzonym przy współpracy z Bartkiem Księżykiem znanym pod pseudonimem K-essence. „Akustyczne EP” to projekt, który łączy hip-hop i rock alternatywny. To zderzenie dwóch innych muzycznych światów. Na płycie możemy znaleźć 9 utworów, które ukazane zostały w intymnej, balladowej formule. Podstawę płyty stanowi w głównej mierze minimalizm artystyczny, który widoczny jest zarówno w wydaniu fizycznym, teledyskach ale i przede wszystkim jest on słyszalny w muzyce.

Jak widać raper otwarty jest na ciekawe projekty, nie boi się nowych wyzwań i co rusz doświadcza odmiennych brzmień. Jesteśmy ciekawi co przyniesie nam wraz z kolejną płytą i jakich niezwykłych i zróżnicowanych emocji będziemy mogli doświadczać tym razem.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.2µg/m3 PM2.5: 34.3µg/m3