Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zawiesza działalność!

1280px Zabrze 3 maja Muzeum Gornictwa Weglowego 22 05 2011 IMG 2496

Redakcja

25 października 2020

Działalność turystyczna i kulturalna Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu została zawieszona od soboty do odwołania – wynika z informacji władz placówki. Zgodnie z wprowadzonymi w kraju od soboty obostrzeniami wydarzenia kulturalne odbywają się z udziałem najwyżej 25 proc. publiczności.

To już kolejna podobna decyzja kierownictwa dużej i znanej instytucji kultury w woj. śląskim. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach informował w środę o zawieszeniu prób i odwołaniu wydarzeń artystycznych do końca października – z powodu potwierdzenia zakażenia koronawirusem u dwóch osób z zespołu teatru.

Z kolei w czwartek Muzeum Śląskie poinformowało o zawieszeniu do odwołania swojej działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej. Oznacza to odwołanie zaplanowanych lekcji muzealnych, warsztatów, wykładów, spotkań czy oprowadzań. Jednocześnie Muzeum Śląskie przypomniało o swoich stałych godzinach otwarcia dla zwiedzających.

Współprowadzone przez samorządy miasta i województwa Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu od ponad dekady działa na rzecz zachowania i udostępnienia powiązanych ze sobą historycznie kompleksów: kopalni Królowa Luiza, Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, a także kopalni Guido. We wszystkich tych obiektach funkcjonują m.in. podziemne trasy turystyczne.

Jak wynika z informacji publikowanych m.in. na stronach muzeum oraz osobnych stronach Luizy i Guido, szef zabrzańskiej placówki Bartłomiej Szewczyk zawiesił od soboty jej działalność kulturalną i turystyczną, motywując to wyjątkową sytuacją, nowymi obostrzeniami, a przede wszystkim troską o zdrowie odwiedzających.

Wszystkie zaplanowane na ten czas wydarzenia, eventy i rezerwacje zwiedzania zarówno Kopalni Guido, jak i Sztolni Królowa Luiza, zostają odwołane. W przypadku opłaconych rezerwacji, przeniesienia zwiedzania na inny termin lub zasad zwrotu kosztów, prosimy o kontakt (…). O wszystkich zmianach w funkcjonowaniu Muzeum będziemy Państwa informować na bieżąco”
– zadeklarował Szewczyk.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido działa na bazie historycznej kopalni, powstałej w 1855 r. W 1967 r. utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-96 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 r. w kopalni udostępniono turystom trzy poziomy: historyczny 170 m oraz bliższe współczesności 320 m i 355 m.

Kopalnia Królowa Luiza była jedną z dwóch pierwszych (z końca XVIII w.), a zarazem najstarszą zachowaną kopalnią węgla kamiennego w regionie i kraju. Przylegająca do jej wyrobisk Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna to z kolei najdłuższa w Europie budowla inżynieryjna związana z górnictwem węgla kamiennego o charakterze transportowo-odwadniającym (drążona od końca XVIII w.).

W udrożnionym stopniowo w ostatnim dziesięcioleciu fragmencie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej (funkcjonującym obecnie pod nazwą Sztolnia Królowa Luiza) fragment historycznych wyrobisk przechodzi się pieszo, a ponad 1,1 km trasy to najdłuższy w Polsce podziemny spływ elektrycznymi łodziami. Można tam spotkać m.in. legendarne dla Górnego Śląska postaci czy obejrzeć, jak natura ingeruje w ciągnące się kilkadziesiąt metrów pod miastem podziemia.

Trasa rodzinna w Sztolni Królowa Luiza to z kolei doświadczenie autentycznych podziemi kopalni i działających maszyn górniczych z zabawą i nauką, dostępne też dla dzieci. Można tam zobaczyć maszyny górnicze (prezentowane w ruchu), spotkać Skarbnika (opiekuna i strażnika górników) oraz przejechać się autentyczną kolejką górniczą.

W ostatnich miesiącach zespół zabytkowych kopalń węgla kamiennego w Zabrzu, w oparciu o które działa Muzeum Górnictwa Węglowego został decyzją Prezydenta RP uznany za pomnik historii.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3