Multimedialny wieczór organowy w Filharmonii Śląskiej - Antonini

Multimedialny wieczór organowy

Redakcja

3 grudnia, 2023    Katowice

Spragnionych bogatego brzmienia wspaniałego instrumentu jakim są organy, Filharmonia Śląska zaprasza 3 grudnia o godzinie 17:00 na kolejną odsłonę cyklu Multimedialnych Wieczorów Organowych.

Wykonawca:

 • Luc Antonini – organy

Program:

 • Johann Sebastian Bach – Preludium i Fuga Es-dur BWV 552 (ze zbioru Clavier-Übung III)
 • Wolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 594
 • Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sonata organowa d-moll nr 6 op. 65
 • Alexandre Guilmant – Offertoire sur deux Noëls op. 19
 • Alexandre Guilmant – Deuxième Offertoire sur des Noëls
 • Louis Vierne – VI Symfonia organowa b-moll op. 59 (fragmenty):
  • cz. III Scherzo
  • cz. V Finał
 • Marcel Dupre – Variations sur un vieux Noël op. 20
 • Olivier Messiaen – Nativité du Seigneur: nr 9 – Dieu parmi nous

BILETY

Urodzony w 1961 roku w Awinionie Luc Antonini początkowo studiował w rodzinnym mieście (złoty medal w klasie fortepianu Yves-Marie Bruel i organów w klasie Lucienne Antonini), a następnie rozpoczął studia w Konserwatorium Paryskim, gdzie uzyskał sześć nagród: z harmonii w klasie Jeanine Rueff -, kontrapunktu – klasa Jean-Claude’a Henry’ego –, fugi – klasa Michela Merleta –, orkiestracji – klasa Mariusa Constanta i Janosa Komivesa oraz analizy – klasa Betsy Jolas, a także jednomyślnie z organów w klasie Rolande Falcinelli’ego. Bardzo szybko rozpoczął karierę koncertową, która zaprowadziła go do największych miast Europy i najbardziej prestiżowych festiwali. Prowadzi klasę gry na organach w Regionalnym Konserwatorium w Montpellier-Aglomeration.

Regularnie gra partie organowe w dziełach symfonicznych z różnymi orkiestrami, m.in. z Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre National Montpellier Langwedoc-Roussillon, Orchestre Lyrique de Région Avignon-Provence i wieloma innymi. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Organowego w Awinionie oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Cycle de musiques sacrées w Awinionie. Jego bogaty repertuar obejmują dzieła od XVII wieku po współczesność. Nagrał kilka tomów wszystkich dzieł organowych Johanna Sebastiana Bacha i wszystkich dzieł organowych Johannesa Brahmsa. Brał także udział w antologiach „Wszystkie kolory organów ” i „ Nowe kolory organów ”.

Luc Antonini jest także kompozytorem. Skomponował kilku mszy, a także cyklu utworów na organy solo pt. „ Dialogus ”, za który w 2006 roku otrzymał nagrodę Gastona Litaize (konkurs kompozytorski Saint Bertrand de Comminges). Napisał utwór na kwintet dęty i fortepian, którego prawykonanie odbyło się w 2008 roku w Awinionie w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Oliviera Messiaena.

Zaaranżował Trzy tańce na organy Jehana Alaina, stworzone przez Orchestre National du Capitole de Toulouse w ramach festiwalu Toulouse les Orgues w 2007 roku. Nowa wersja tej orkiestracji została stworzona w marcu 2011 roku przez Orchestre National d’Ile de France w ramach Narodowych Obchodów Urodzin Jehana Alaina w Saint-Germain-en-Laye.

Trzy utwory organowe Preludium , Interludium i Postludium po mszy Lux et Origo zostały właśnie opublikowane przez firmę Doblinger z inicjatywy Europejskich Miast Organów Historycznych w zbiorze zatytułowanym „ Nuovi Fiori Musicali ”.

powiązane artykuły:

Repertuar filharmonii slaskiej
Wydarzenia 29 listopada, 2023

1 grudnia Śląska Orkiestra Kameralna wraz z Piotrem Pławnerem zaprosi na wieczór wypełniony utwor

311641911 6073923325970559 1723869293054178416 n
Kultura 30 października, 2023

10 listopada Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Radosława Dronia wraz z znakomitym wiolonczeli

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.9µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3