Samorządy również powinny być objęte ograniczeniem wysokości cen energii elektrycznej w 2025 roku - to najważniejszy przekaz po obradach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Zgodnie w pierwotnym założeniem projektu nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw, samorządy miały być objęte mechanizmem osłonowym.
Rząd bez konsultacji z Komisją Wspólną przyjął 19.11 br. projekt ustawy wydłużającej zamrożone ceny energii elektrycznej - tylko dla gospodarstw domowych. Z projektu wypadły zapisy dotyczące samorządu terytorialnego. Strona samorządowa protestuje.
- Stanowczo protestujemy przeciwko wyeliminowaniu z mechanizmu osłonowego jednostek samorządu terytorialnego. W sytuacji ogromnych problemów finansowych gmin, powiatów i województw, bynajmniej nie niwelowanych po wprowadzeniu nowej ustawy o dochodach jst, pozbawienie samorządów wsparcia w ograniczaniu skutków wysokich cen energii elektrycznej uważamy za niedopuszczalne i szkodliwe dla wspólnot mieszkańców – czytamy w apelu podpisanym w imieniu Związku Miast polskich przez Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca.
Jak wskazuje ZMP autorzy projektu ustawy nie wskazują źródeł pokrycia zwiększonych wydatków na ogrzewanie i oświetlenie prowadzonych przez samorządy żłobków, przedszkoli, szkół, szpitali, domów pomocy społecznej, bibliotek, instytucji kultury oraz innych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Nie biorą też pod uwagę, że pozbawianie samorządów działań osłonowych skutkować może wyłączaniem oświetlenia dróg i ograniczaniem transportu zbiorowego opartego o autobusy elektryczne oraz koniecznością podnoszenia opłat za usługi komunalne.
Apelujemy więc do strony rządowej o wycofanie się ze złego pomysłu pozbawienia samorządów ochrony przed wzrostem cen energii elektrycznej. To warunek niezbędny, aby uniknąć obniżenia jakości usług publicznych, którego - jak sądzimy - zarówno strona rządowa, jak i samorządowa chciałyby uniknąć – zaznaczają samorządowcy skupieni w ZMP.
Pełna treść apelu:
powiązane artykuły:
Dbanie o ekologię to nasz obowiązek. Nauczyliś
Dbanie o ekologię to nasz obowiązek. Nauczyliś