Morawiecki w Katowicach: Polski nie trzeba uczyć solidarności

85a1918b 8ff8 4aed a0a4 f69da10e2213

Redakcja

21 lipca 2023

- Polski nie trzeba uczyć solidarności, bo Polska to solidarność - mówił w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, gdzie spotkał się z premierem Czech Petrą Fialą. W stolicy województwa śląskiego odbyły się kolejne polsko-czeskie konsultacje, podczas których premierzy oraz ministrowie z obu państw rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie. 

W czwartek, 20 lipca premier Mateusz Morawiecki najpierw przyjechał do Zabrza, gdzie spotkał się z ratownikami górniczymi, którzy pomagali w Turcji po serii tragicznych trzęsień ziemi. Następnie przyjechał do Katowic, gdzie spotkał się z premierem Czech Petrą Fialą.

Szefowie rządów omawiali bieżące tematy dwustronne, a także kwestie regionalne i europejskie. Politycy skupili się przede wszystkim na energetyce, rozwoju infrastruktury oraz obronności. Doszło też do rozmowy o ochronie granic przed nielegalną migracją - informuje Kancelaria Premiera.

Było to ósme polsko-czeskie konsultacje. Poprzednia edycja odbyła się w czerwcu 2022 roku w Pradze.

Solidarność i nielegalna migracja


- Nadajemy na tej samej fali z Petrem. Często jesteśmy w kontakcie. Łączy nas coraz silnej gospodarka, obronność i wspólne spojrzenie na Europę (...) Nikt nie rozumie lepiej pojęcia solidarności jak Polacy i Czesi. Doskonale zdajemy sobie sprawę jakim wielkim wyzwaniem był ostatnie lata -
mówił po polsko-czeskich konsultacja premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu poinformował, że Polska i Czechy wiedzą, czym jest pomoc i solidarność. - Polska i Czechy proporcjonalnie do liczby naszej ludności przyjęliśmy najwięcej uchodźców z Ukrainy. Pokazaliśmy co to solidarność. Zapewniliśmy stabilność Unii Europejskiej - stwierdził Morawiecki.

Premierzy Polski i Czech rozmawiali w Katowicach o bezpieczeństwie i sytuacji w Ukrainie czy Białorusi, gdzie w tym drugim państwie pojawiła się grupa Wagnera. Morawiecki po spotkaniu kolejny raz apelował o to, żeby Unia Europejska przeznaczyła więcej środków finansowych na uchodźców z Ukrainy i odeszła od karania za nie przyjmowanie migrantów z innych państwa.

– Rozwiązaniem problemu nielegalnej migracji nie może być zalegalizowanie nielegalnej migracji. To przecież oczywiste, dlatego wspólnie kładziemy nacisk na to, na czym powinien opierać się model. Nasze wysiłki muszą się skoncentrować razem na ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jeden z głównym postulatów po konsultacjach to wyłączenie z deficytu budżetowego wydatków na obronność państwa Unii Europejskiej. 

-  Ostatnie lata pokazały, że dylemat: albo inwestycje obronność, albo w rozwój - to dylemat fałszywy. My znajdujemy pieniądze, wypracowujemy środki, tak przycinamy budżet, że starczało na bardzo wysoki wzrost wydatków na obronność, na bezpieczeństwo, ale także na rozwój i na politykę społeczną – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Morawiecki podziękował premierowi Czech również za "rozładowanie" emocji dot. sporu wokół kopalni Turów. 

fot. KPRM

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3