Morawiecki w Katowicach o Tusku i jego koalicji: Połamali Konstytucję

Morawieckikatowice2

Redakcja

27 stycznia, 2024

Mateusz Morawiecki rozpoczął kolejną podróż po Polsce. Zaczął od swojego okręgu wyborczego, czyli Katowic. Spotkanie z byłym premierem odbyło się w siedzibie śląsko-dąbrowskiej NSZZ Solidarność.

Morawiecki zaczął od przypomnienia marszu, który PiS zorganizował m.in. w "obronie dawnego TVP". Stwierdził, że pomimo pory, pogody i blokad na drogach, w Warszawie pojawiło się co najmniej 200 tysięcy osób. - Nie byli to tylko działacze i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości - powiedział był premier.

Następnie Mateusz Morawiecki skrytykował nową koalicję rządzącą. Przypomniał, że to PiS wygrało wybory, ale z powodu nowego sojuszu politycznego, został zepchnięty do opozycji. 

- Tylko w ciągu kilku tygodni pogwałcili praworządność i prawa Konstytucji - powiedział o koalicji, na czele której stoi Donald Tusk. Sam Morawiecki stwierdził, że Tusk ma " zawistny uśmiech Jokera", a dla nowej koalicji ramy działania nie wyznacza Konstytucja, tylko wpis ministra w mediach społecznościowych.

- Konstytucja została połamana - skomentował Morawiecki w Katowicach.  

- Miało być pojednanie, a jest wykopanie rowu mariańskiego w środku Polski - odniósł się do zapowiedzi Platformy Obywatelskiej o "uśmiechniętej Polski". 

Morawiecki: Biuro promocji programu PiS

Były premier powiedział w Katowicach, że do tej pory Koalicja 15 października chwali się... programem PiS: 800+, 13 i 14-tą emeryturą, wydatkami na służbę zdrowie i obronność. 

Morawiecki uznał, że KO, Trzecia Droga i Lewica już teraz pokazują, że nie chcą spełnić swoich obietnic. - Gdzie są te akademiki za złotówkę? (...) Gdzie jest dobrowolny ZUS? (...) Gdzie 6 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku (...) Gdzie jest babciowe ? - pytał retorycznie Morawiecki na spotkaniu w Katowicach. 

Poseł PiS mówił też o tym, że nowa władza chce zrezygnować m.in. z CPK, bo zależy jej na wypełnianiu woli innych państwa, na czele z Niemcami. Ostrzegał też, że pod rządami Tuska Polska może dłużej czekać na elektrownię atomową. Morawiecki wyliczał też sukcesy, które mają charakteryzować ostatnie lata rządów PiS. Podkreślił niskie bezrobocie i nowe miejsca pracy, również na Śląsku. 

- Produkt niezgodny z obietnicą - wyśmiewał Morawiecki obietnice Tuska i jego koalicji. - Za chwilę wyjdzie Tusk i powie: tak, trzeba zbudować CPK. Nie dajcie się zwieść - dodał były premier, podkreślając, że CPK nie chcą państwa Europy Zachodniej. - Nie dajmy zamknąć tej inicjatywy - nawoływał były premier. 

Według Morawieckiego, jego rząd i Prawo i Sprawiedliwość przez ostatnie lata budowały Polskę ambitną, a aktualna koalicja rządowa jest dla Polski zagrożeniem. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3