Morawiecki w Gliwicach zapowiedział dofinansowanie szpitali onkologicznych i obniżkę cen biletów PKP

Niedzleskimorawieckigliwice

Redakcja

3 lutego, 2023

W piątek, 3 lutego premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski wizytowali w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.- Kiedyś rak równał się wyrok, dziś nie musi tak być - mówił Morawiecki w Gliwicach.

Szef rządu przypomniał o Narodowej Strategii Onkologicznej, na którą w latach 2020-2030 rząd ma przeznaczyć 5,1 mld złotych. Ogłoszony został też fundusz wsparcia szpitali onkologicznych, który zakłada przekazanie 2,5 mld złotych. 

- Rewolucja w leczeniu nowotworów - ogromne środki, które będą przeznaczone na realizację programów walki z rakiem. Teraz to 2,5 mld zł, a do 2030 r. będzie to 10 mld zł dzięki wielu różnym rządowym programom. (...) Finansowanie na służbę zdrowia - 6% teraz, a za kilka lat 7% PKB. Wdrażamy najnowsze procedury, będziemy dostosowywać oddziały, inwestować w nowe leki, specjalistów, ponieważ dobro pacjenta jest dla nas najważniejszym drogowskazem - mówił w Gliwicach premier Morawiecki.

- Na dofinansowanie szpitali onkologicznych trafi co najmniej 2,5 mld zł. Minimalna wartość projektu strategicznego zgłoszonego do konkursu to 50 mln zł. Szpitale mogą ubiegać się maksymalnie o 300 mln zł - dodał minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Na konferencji prasowej w Gliwicach został poruszony również wątek niemedyczny. Premier ogłosił, że już od 1 marca możemy spodziewać się obniżki biletów za przejazd pociągami PKP Intercity. Niedawno ich ceny wzrosły średnio o 12-17 procent.

- Poleciłem odpowiednim instytucjom, zarządowi PKP, przegląd wszystkich kosztów, procedur operacyjnych, aby firma mogła wypracować oszczędności - zapowiedział szef rządu.

Według zapowiedzi premiera, ceny biletów mają wrócić do poziomu z 2022 roku.


fot. Kancelaria Premiera

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 46.1µg/m3 PM2.5: 36.8µg/m3