Morawiecki o importowanym węglu: Jest sprawdzany trzykrotnie

Morawieckiwegiel

Redakcja

22 października, 2022

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w sobotę Port Gdański Eksploatacja S.A., gdzie trafia zamawiany z całego świata węgiel. Szef rządu zapewnia, że jakość importowanego surowca jest sprawdzana trzykrotnie.

W sobotę, 22 października premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Portu Gdańskiego, gdzie wziął udział w odprawie sztabu węglowego. Do trójmiasta drogą morską sprowadzany jest węgiel z całego świata, który ma zabezpieczyć tegoroczne zapotrzebowanie i braki surowca na rynku zarówno dla klientów indywidualnych, jak i energetycznych.

- Gdy rozpoczęła się wojna na Ukrainie, stanęliśmy przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Logistyka przywozu certyfikowanego węgla, zamawianego z 17 krajów, została zbudowana w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia wojny - mówił w Gdańsku premier, który sprawdzał zapasy przywiezionego węgla. Odpowiedział również na zarzuty dotyczące słabej jakości importowanego "czarnego złota". - Przywóz węgla z całego świata odbywa się na zasadzie zamówień certyfikowanej jakości węgla. Meldunki od importerów potwierdzają, że sprowadzany węgiel jest węglem, którego jakość jest sprawdzana trzykrotnie - stwierdził szef rządu. Węgiel m.in. z Kolumbii i Indonezji skupują spółki skarbu państwa jak np. Węglokoks.

Morawiecki poinformował, że już ponad 1000 gmin. To efekt porozumienia pomiędzy rządem i samorządami oraz zmian prawnych, które mają umożliwić gminom dystrybucję węgla w stałej cenie wśród swoich mieszkańców. 

Z polskich portów co tydzień wyjeżdża około 170 składów z węglem, co daje 0,5 miliona tony surowca dystrybuowanego na całą Polskę.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3