Mirosława Nykiel - Posłanka na Sejm RP

Miroslawa nykiel poslanka

Redakcja

31 sierpnia, 2023

Sylwetka posłanki Mirosławy Nykiel. Dowiedz się kim jest i czym się zajmuje.

Mirosława Nykiel, posłanka na Sejm RP. Kim jest, czym się zajmuje?

Mirosława Nykiel urodziła się w 1953 w Wańkowej. Posiada wykształcenie wyższe. Absolwentka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego z siedzibą w Cieszynie. Ukończyła także studia podyplomowe z integracji europejskiej w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie oraz z filologii polskiej w Ośrodku Kształcenia Nauczycieli w Katowicach. Absolwentka studiów doktoranckich w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej. Była m.in. pracownikiem kultury i nauczycielem języka polskiego, pracowała w Ruch S.A. gdzie pełniła także funkcję prezesa zarządu, następnie prowadziła własną działalność gospodarczą.

Działalność polityczna

W 1980 wstąpiła do „Solidarności”. Współzałożycielka akcji Wyborczej Solidarność i Ruchu Społecznego AWS oraz Inicjatywy dla Polski.  Przewodniczącą Oświęcimskiej Koalicji Obywatelskiej. W 2005 przeszła wraz z grupą działaczy z Inicjatywy dla Polski do Platformy Obywatelskiej. Senator VI kadencji, posłanka na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2019 startowała z ramienia Koalicji Obywatelskiej, otrzymała wówczas 46 849 głosów.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku kandyduje z 1 miejsca na liście KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni w okręgu nr 27 obejmującym powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki oraz miasto Bielsko-Biała.

Mirosława Nykiel kontakt:

tel: +48 723 876 862

e-mail: biuro.miroslawa.nykiel@gmail.com

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.8µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3