Ministerstwo Przemysłu w siedzibie PGG. "Wracamy do korzeni"

Pgg
Kastelik

Szymon Kastelik

23 stycznia, 2024

- To ministerstwo ma nie tylko górnictwo w polu działania. W ramach tego ministerstwa kompetencje to pełne działania w zakresie polityki atomowej, polityki wodorowej, gazu i ropy naftowej. A dział administracji, którym mam zarządzać, nazywa się działem surowców energetycznych - powiedziała minister Marzena Czarnecka podczas Gospodarczego Otwarcia Roku w Egzotarium Sosnowiec. Minister potwierdziła, że siedziba ministerstwa zlokalizowana będzie w budynku przy ul. Powstańców w Katowicach.

W ubiegłym tygodniu w Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawił się już projekt rozporządzenia, który wskazuje na 1 marca 2024 roku jako datę utworzenia resortu przemysłu.

- Projektowany termin wejścia w życie projektowanego aktu nie stoi w sprzeczności z zasadami demokratycznego państwa prawnego i jest konieczny z uwagi na pilną potrzebę zorganizowania prac ministerstwa. Projekt rozporządzenia nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej - czytamy w projekcie rozporządzenia.

Ministerstwo przemysłu w PGG

Kilka dni temu wojewoda śląski Marek Wójcik potwierdził, że Śląski Urząd Wojewódzki wspiera minister Czarnecką w poszukiwaniach siedziby ministerstwa przemysłu.

- My jako ŚUW obsługujemy panią minister i w zakresie poszukiwania siedziby realizujemy wszelkie zlecone nam czynności. Wspieramy panią minister w tym procesie. Przekazujemy również informacje o wszelkich, potencjalnych lokalizacjach, które zgłaszane nam są przez samorządowców. Analizujemy stan prawny tych obiektów, które zgłaszane są jako potencjalne siedziby ministerstwa przemysłu - skomentował wojewoda śląski.

Od dłuższego czasu mówiło się o siedzibie Polskiej Grupie Górniczej przy ul. Powstańców. Minister Czarnecka w końcu potwierdziła tę informację. 

- W 2022 na jednej z konferencji powiedziałam: mam marzenie, żeby mieć ministerstwo na Śląsku. Słowo stało się ciałem i mamy ministerstwo na Śląsku - powiedziała w poniedziałek Marzena Czarnecka podczas Gospodarczego Otwarcia Roku zorganizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą.

- Siedziba tego ministerstwa będzie przy ul. Powstańców 30 w Katowicach, czyli siedziba PGG. Wracamy do korzeni - potwierdziła Czarnecka. Minister dodała, że jej resort będzie zarządzał wszystkimi surowcami energetycznymi, zarówno tymi, które wydobywamy w Polsce, jak również tymi sprowadzanymi z zagranicy. 

Czarnecka stwierdziła, że transformacja energetyczna jest opóźniona, głównie z powodu zaniechania działań przez poprzedni rząd. Minister podkreśliła, że współpracuje m.in. z samorządem województwa śląskiego, który przygotował m.in. raport prezentujący kierunek przeprowadzenia transformacja.Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3