Ministerstwo Aktywów Państwowych chce kupić kopalnie Tauronu za symboliczną złotówkę

Zg brzeszcze 3
Kastelik

Szymon Kastelik

19 września, 2022

Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło ofertę Tauronowi na zakup Zakładów Górniczych Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. To wszystkie kopalnie, którymi zarządza Tauron.

O chęci sprzedaży przez Tauron Wydobycie Zakładów Górniczych Sobieski, Janina i Brzeszcze mówi się w branży od kilku lat. W mediach pojawiały się pogłoski o propozycjach składanych innym spółkom górniczym. Ostatecznie to Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło ofertę nabycia trzech kopalń Tauronu. 

-  Złożona przez Skarb Państwa oferta zakupu aktywów wydobywczych to istotny krok w realizacji jednego z najważniejszych procesów strukturalnych realizowanych w Grupie TAURON w ostatnich latach – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy TAURON.  

- Oszacowana na „symboliczną złotówkę” wartość oferty skarbu Państwa wynika z wycen, które uwzględniają zarówno obecną kondycję kopalń, jak i potrzeby finansowe zakładów górniczych w długiej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie ich funkcjonowania - wyjaśnia Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, TAURON przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3