Minister Anna Moskwa odwiedziła Rudziniec. Powód? Złote algi na Odrze

Ffc7e54f 5ed1 4801 a5b3 129a914bd4a1

Redakcja

23 maja 2023

22 maja minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odbyła dwie terenowe wizyty w województwie śląskim i opolskim. W Januszkowicach i Rudzińcu spotkała się między innymi z Wojewodą Opolskim i Wojewodą Śląskim oraz z przedstawicielami Wojska Polskiego. Minister sprawdziła jak wyglądają działania związane z ograniczeniem masowych zakwitów złotej algi.

Przypomnijmy, że według ustaleń, do masowego wymierania ryb w Odrze w 2022 roku doszło z powodu zakwitu tzw. złotych alg. Potrzebują one konkretnych warunków do rozwoju, m.in. wysokiego zasolenia wody i wysokich temperatur. Środowiska i organizacje ekologiczne wskazują, że wszystko rozpoczęło się w województwie śląskim, m.in. z powodu spływu zanieczyszczeń z przemysłu i wydobycia do wód trafiających następnie do Odry.

Alarmują ponadto, że w tym roku dojdzie do powtórki tragedii na Odrze. Na ten moment m.in. Wody Polskie i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowisku sprawdzają każde informacje dot. pojawienia się śniętych ryb. Natomiast rząd uspokaja i zapewnia, że robi wszystko, aby nie powtórzyła się tragedia z ubiegłego roku.

Moska w Rudzińcu

22 maja wizytę terenową w Rudzińcu odbyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Tam wraz z wojewodą śląskim, służbami m.in. wojska i Wód Polskich, minister sprawdziła sytuację nad Kanałem Gliwickim (według ekologicznych aktywistów to w Kanale Gliwickim zaczęło się masowe wymieranie ryb w 2022 roku). 

Na Kanale Gliwickim w marcu bieżącego roku Instytut Ochrony Środowiska – PIB nadzorował badanie naukowe ukierunkowane na ograniczenie zakwitów oraz neutralizację złotej algi. -  Prowadzone są dalsze analizy z wykorzystaniem metod i środków, które są stosowane m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Jednak ze względu na różnice w szczepach algi występujących na świecie opracowany został plan działań przeznaczony właśnie dla „odrzańskiej” odmiany. Proces ograniczenia zakwitów ma przebiegać etapami i będzie dostosowany do warunków środowiskowych panujących w starorzeczach, kanałach oraz zbiornikach wodnych - informuje resort środowiska.

- Przed sezonem letnim przygotowujemy się do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi. Z dużą nadzieją patrzymy na wyniki laboratoryjnych testów z neutralizacją złotej algi, chociaż mamy świadomość, że na świecie, mimo kilkudziesięcioletnich analiz nie udało się znaleźć stuprocentowo skutecznego rozwiązania. Jednak wyniki testów prowadzonych przez polskich ekspertów są obiecujące – powiedziała minister Anna Moskwa podczas spotkania w Rudzińcu.

Jak zapewnia ministerstwo,  Odra jest obecnie monitorowana w 27 stałych punktach pomiarowo-kontrolnych. Próbki wody są pobierane dwa razy w tygodniu, raz w tygodniu wykonywane są badania pod kątem występowania złotych alg.

fot. ministerstwo klimatu i środowiska

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.2µg/m3