Milik, Kiwior i Żurkowski. Czyli silna ekipa z Tychów na mundialu w Katarze

IMG 20220329 224738 1

Redakcja

26 listopada, 2022

Aż trzech piłkarzy reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Katarze pochodzi... z Tychów! Milik, Żurkowski oraz młoda gwiazda polskiej piłki Kiwior.

Tyska piłka nie ma jakieś nadzwyczajnej historii w porównaniu do innych śląskich miast. Sokół Tychy (czyli GKS Tychy) miał swój epizod w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale to były jeszcze czasy kiedy Jerzy Dudek był młodym i perspektywicznym bramkarzem. Wcześniej tyski klub walczył o mistrzostwo w latach 70-tych. GKS był też w swojej historii na skraju upadku. Od kilku lat próbuje dostać się do Ekstraklasy, ale nie potrafi uwolnić się z kajdan I Ligi. 

Ale to nie oznacza, że w Tychach nie rodzą się piłkarskie talenty. W tym śląskim mieście szkolenie młodzieży jest bardzo sprawne i efektywne od wielu lat. Przykładem na to jest chociażby Jakub Kiwior, który jako dziecko trenował i grał w różnych tyskich klubach, aż wreszcie dołączył do akademii GKS-u Tychy.

MILIK, KIWIOR I ŻURKOWKI

Przyzwyczailiśmy się do Arkadiusza Milika, który miał swoje gorsze momenty w karierze (zwłaszcza z powodu dwóch poważnych kontuzji kolan) i wszyscy sądzili, że nie wróci już na szczyt. Ale udało mu się. Znalazł się w Juventusie Turyn i co najważniejsze, wszyscy są zadowoleni z jego gry. Tyszanin nadal jest ważnym elementem naszej reprezentacji i chociaż złośliwcy nazywają go "chybiciem", to często jest zaangażowany w gole biało-czerwonych.

Dzisiaj Milik może być dumny, bo szatnię w reprezentacji dzieli z młodszym o 6 lat Jakubem Kiwiorem, który również pochodzi z Tychów. Młody obrońca zdobył zaufanie u Czesława Michniewicza. W meczach z Meksykiem i Arabia Saudyjską zagrał całe spotkania. I chociaż nie uniknął błędów, to jednak dwa pierwsze mecze mistrzostw Polska zagrała na "zero" z tyłu i jest też w tym zasługa młodego Kiwiora. Nic dziwnego, bo na co dzień gra we Włoszech, gdzie twarda obrona jest zawsze najważniejsza. 

Nie możemy zapomnieć też o trzecim tyszaninie w reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata! Szymon Żurkowski! Na razie nie otrzymał szansy na to, żeby pokazać się na katarskich boiskach, ale niewątpliwie jak będzie trzeba, to Czesław Michniewicz skorzysta z jego umiejętności. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.8µg/m3 PM2.5: 34.1µg/m3