Miliardy dla województwa śląskiego coraz bliżej? Sejm przegłosował ustawę o Sądzie Najwyższym

Sejmpremier

Redakcja

13 stycznia, 2023

Czy przybliżyliśmy do wypłacenia miliardów euro dla województwa śląskiego. Sejm przyjął nowelizację Ustawy o Sądzie Najwyższy. Projekt trafi teraz do Senatu.

Droga do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy wydaje się nadal długa i kręta. Sejm głosami posłów PiS przegłosował nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która według premier Mateusza Morawieckiego ma wypełnić najważniejsze żądania Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce. Solidarna Polska byłą przeciwko. Od głosu wstrzymała się prawie cała opozycja, która wcześniej chciał wprowadzić kilkanaście poprawek do projektu. Miałyby one zagwarantować wypłacenie środków z KPO.

- Nie zablokujemy tego, co wy blokujecie od 21 miesięcy. Naprawimy tę ustawę w Senacie - mówił w Sejmie Borys Budka.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział szybsze zwołanie Senatu w celu przegłosowania poprawek do ustawy. Następnie projekt wróci do Sejmu. Nie wiadomo nadal, czy finalną wersję podpisze prezydent Polski Andrzej Duda, który zapowiedział jeszcze w grudniu, że nie podpisze niczego, co będzie naruszało polską Konstytucję. 

Według nowelizacji sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Izba Odpowiedzialność Zawodowej Sądu Najwyższego. Przewidziane są również zmiany tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

fot. Kancelaria Sejmu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.6µg/m3 PM2.5: 10.0µg/m3