Rok temu zmarła Grażyna Dziedzic. Przez 12 lat była prezydentem Rudy Śląskiej

IMG 20220625 095443

Redakcja

16 czerwca, 2023

W 2021 roku Grażyna Dziedzic poinformowała, że wykryto u niej nowotwór. Sprawami miasta zajmowała się do samego końca. Zmarła 16 czerwca 2022 roku w wieku 67 lat.

Studiowała na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu nauczycielka, pracowała w Zespole Szkół Zawodowych w dzielnicy Orzegów. W latach 1992–1996 była zatrudniona w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudzie Śląskiej na stanowisku kierownika działu technicznego. Od 1996 do 2009 rok ubyła najpierw zastępczynią dyrektora, a potem dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej

Od 2010 roku pełniła funkcję prezydenta Rudy Śląskiej. O swojej chorobie poinformowała pod koniec października 2021 roku.

- Jestem chora – po operacji, którą przeszłam jakiś czas temu, wykryto u mnie nowotwór. Teraz jestem poddawana specjalistycznemu leczeniu i jestem w trakcie chemioterapii. Nie jest mi łatwo… Budujące jest jednak to, że chorobę udało się rozpoznać na odpowiednim etapie, dlatego jestem dobrej myśli - napisała wówczas w oświadczeniu Grażyna Dziedzic.

Ostatnie pożegnanie pani prezydent

25 czerwca w kościele pw. św. Pawła w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu odbyła się msza w intencji zmarłej pani prezydent. Przewodniczył jej arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Do Rudy Śląskiej przyjechali samorządowcy, posłowie i senatorowie. W uroczystości udział wzięły licznie poczty sztandarowe. 

Przed mszą o Grażynie Dziedzic wspominał jej najbliższy współpracownik, były I Zastępca Prezydenta Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer. - Grażyna Dziedzic nie była typowym politykiem. Była społecznikiem. Zawsze podkreślała swoją niezależność i bezpartyjność. Także to, że jej jedyną partią jest jej ukochana Ruda Śląska - mówił Mejer.

WIĘCEJ W WIDEO PONIŻEJ: 

W przedterminowych wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej, w drugiej turze o głosy mieszkańców walczyli jej dotychczasowi zastępcy: Krzysztof Mejer i Michał Pierończyk. Ostatecznie wygrał Pierończyk, ale obecność zastępców Dziedzic w drugiej turze przy silnej konkurencji udowodniła, że mieszkańcy chcieli kontynuacji tego, co Grażyna Dziedzic rozpoczęła. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3