Miejski Ośrodek Kultury w Zawierciu potrzebuje kosztownego remontu. Radni przeciwni pożyczaniu pieniędzy

Zawierciemok
Kastelik

Szymon Kastelik

14 kwietnia, 2023

Miejski Ośrodek Kultury w Zawierciu musi przejść remont. Koszt? 14 mln złotych. Potrzebna jest pożyczka, za którą poręczyć musi Miasto. Na to nie chce zgodzić się większość radnych. Obawiają się kolejnego zadłużenia i wskazują, że na remont można przeznaczyć środki z polskiego ładu. W sprawie uchwalenia pożyczki grupa mieszkańców Zawiercia zebrała podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą.

MOK ZAWIERCIE POTRZEBUJE REMONTU - CO Z POŻYCZKĄ? ZOBACZ WIDEO:

Miejski Ośrodek Kultury w Zawierciu, który znajduje się w pobliżu Urzędu Miasta w ścisłym centrum to jedno z najważniejszych miejsc kulturalno-edukacyjnych w mieście i w powiecie. Budynek jest jednak przestarzały i odbiega od współczesnych norm. Zwłaszcza jeżeli chodzi o widownię i scenę. 

MOK w Zawierciu nie jest przystosowany m.in. dla osób niepełnosprawnych, które muszą poruszać się na wózkach inwalidzkich. Spektakle, widowiska, koncerty itd. muszą oglądać najczęściej z boku lub bezpośrednio przy scenie. Ponadto nie mogą dotrzeć na pierwsze piętro budynku. 

Pożyczka na MOK Zawiercie

Nawet 14 milionów złotych potrzeba, aby przeprowadzić potrzebne remonty w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Problem w tym, że sam MOK nie posiada takich funduszy. Potrzebne jest wsparcie właściciela, czyli Miasta Zawiercie. I tutaj pojawia się taki sam problem: brak środków. 

Dlatego władze miasta proponują zapożyczenie 14 milionów złotych na remont budynku MOK. Pomysł ten krytykuje większość radnych, która ponad podziałami (niezależni, PiS, PO) stworzyli w ostatnich miesiącach nieformalną koalicję przeciwko prezydentowi Zawiercia. W marcu zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na którą przyszło tylko 3 radnych. Obrady zakończyły się po 10 minutach. To właśnie wtedy radni mieli debatować o pożyczce na remont MOK Zawiercie.

Mieszkańcy domagają się remontu MOK Zawiercie

Powstał Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej Mieszkańców Zawiercia, który zebrał ponad 1000 podpisów pod projektem uchwały, aby miasto poręczyło za pożyczki udzielone dla MOK Zawiercie. Organizatorzy komitetu utrzymują, że remont jest potrzebny już teraz. 

- Komitet działa w imieniu wszystkich mieszkańców, którzy uważają, że MOK zasługuje na porządny remont - mówi Paulina Madejska, pełnomocnik komitetu.

- Proszę radnych o przemyślenie, żeby jednak MOK był w remoncie. Rodzice osób niepełnosprawnych też proszą o remont. Nie mamy dostosowania. Siedzimy w kątach -  mówi pani Iwona, matka niepełnosprawnego Michała. 

- Siedzimy, za przeproszeniem, jak pies pod budą - dodaje jej syn, który nie ukrywa, że chciałby móc skorzystać z pełni z MOK Zawiercie. Na przykład udać się na pierwsze piętro, co aktualnie jest niemożliwe. 

Radni, którzy sprzeciwiają się "zadłużaniu" miasta przez prezydenta Łukasza Konarskiego, popierają inicjatywę remontu budynku MOK Zawiercie, ale uważają również, że miasto nie może na ten moment brać na siebie kilkunastomilionowych zobowiązań. 

- Jak patrzy się na osoby, które powołały ten komitet, to są blisko związane z prezydentem (...) Ta uchwała, którą komitet nam przedstawił, jest niezgodna z prawem. Wojewoda uchyliłby tę uchwałę - komentuje radna Ewa Mićka.

- Jest to w całości tylko zagrywka polityczna i pijarowska, która wyszła ze strony pana prezydenta - ocenia Paweł Kaziród, radny Zawiercia.

Radni twierdzą, że prezydent Zawiercia mógłby przeznaczyć 5 mln złotych pozyskane z Polskiego Ładu pierwotnie na remont synagogi w Zawierciu. Uważają, iż prośba o poręczenie pożyczki dla MOK Zawiercie to omijanie budżetu miasta. 

- Cieszy nas duże poparcie wśród mieszkańców. Podobnie jak my, pracownicy MOK, chcą pozytywnych zmian - mówi Paulina Madejska.  

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 46.1µg/m3 PM2.5: 36.8µg/m3