Międzygminny Dom Pomocy Społecznej nareszcie otwarty!

Mdpskobior

Redakcja

28 marca 2024

Od 2 kwietnia rozpocznie się przyjmowanie pierwszych osób do Międzygminnego Domu Pomocy Społecznej w Kobiórze, współprowadzonego przez Tychy. Otwarcie ośrodka było opóźnione m.in. z powodu decyzji administracyjnych. 

W 2017 roku Miasto Tychy kupiło od Archidiecezji Katowickiej ponad trzy hektary terenu wraz z istniejącą tam zabudową za 9,7 mln złotych niedaleko ul. Promnickiej w Kobiórze. Następnie miasto wydało kolejne 11 mln złotych na remont i zaadaptowanie budynków pod Dom Pomocy Społecznej.

Kiedy wszystko było gotowe w 2021 roku, ówczesny wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zaskarżył dwie uchwały o powołaniu DPS i jego statucie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jego jednym z argumentów była kwestia lokalizacji obiektu. Wojewoda uznał, że miasto Tychy nie może samodzielne prowadzić Domu Pomocy Społecznej na terenie innej gminy niż własna.

Dlatego 32 marca 2022 roku tyscy oraz kobiórscy radni głosowali nad projektem uchwały w sprawie utworzenia związku międzygminnego oraz przyjęcia jego statutu. Sprawę skomplikowała wojna w Ukrainie. Po pełnowymiarowym ataku Rosji, DPS w Kobiórze stał się tymczasowym domem dla uchodźców z Ukrainy, głownie kobiet i dzieci.

Zgoda na DPS

Jednak po 3 latach od uzyskania zgody na użytkowanie budynku, nowy wojewoda śląski Marek Wójcik wydał zezwolenie na prowadzenie w Kobiórze przy ul. Promnickiej 53 Międzygminnego Domu Pomocy Społecznej "Dobre Miejsce".

Oficjalne otwarcie nastąpiło 27 marca. W uroczystości symbolicznego przecięcia wstęgi wzięli udział p.o. prezydenta Tychów Maciej Gramatyka, arcybiskup Wiktor Skworc i dyrektor ośrodka. 

- Jadąc tutaj, w ten piękny marcowy dzień, pomyślałem, że wreszcie nadszedł ten słoneczny dzień nad Domem Pomocy Społecznej „Dobre miejsce”. Historia tego obiektu sięga początków mojej pracy w urzędzie, w 2018 roku wówczas wydawało się, że jeszcze tylko chwila i otwieramy DPS. Potem to wszystko się zmieniło - powiedział Maciej Gramatyka.

Radości z otwarcia ośrodka po kilku latach nie ukrywał również były metropolita katowicki. Chciałbym serdecznie podziękować dwóm samorządom: Tychów i Kobiórowi, za utworzenie związku międzygminnego i tego wyjątkowego miejsca. Pokazujecie, że w tym kraju można coś zrobić wspólnie – mówił arcybiskup Wiktor Skworc.

Ośrodek zaoferuje usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające, edukacyjne oraz specjalistyczne dla 66 osób. MDPS, rozpoczyna przyjmowanie pierwszych mieszkańców od 2 kwietnia. W pierwszym tygodniu zostaną przyjęte osoby, których czas oczekiwania na umieszczenie w DPS był najdłuższy lub wymagają umieszczenia poza kolejnością z uwagi na konieczność zabezpieczenia ich potrzeb.

fot. Kamil Peszat UM Tychy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.6µg/m3 PM2.5: 2.3µg/m3