Miasto Sosnowiec buduje 288 nowych mieszkań

Naft Nova 4

Redakcja

23 listopada, 2023

W najbliższą sobotę odbędzie się "dzień otwarty" inwestycji przy ul. Naftowej w Sosnowcu. Powstają tam nowe bloki nieopodal kładki i Dworca Sosnowiec Południowy.

25 listopada będzie można obejrzeć część z 288 nowych mieszkań przy ulicy Naftowej, które wybudowało miasto Sosnowiec wspólnie z firmą TMS Dombud. Natomiast 27 listopada  rozpocznie się składanie wniosków przez potencjalnych najemców.

- Około 62 tysiące złotych – tyle musi wpłacić przyszły najemca 41-metrowego mieszkania w jednym z bloków przy ul. Naftowej, których budowa dobiega właśnie końca. To o ponad 200 tysięcy złotych mniej niż koszt zakupu mieszkania o takim metrażu w stanie deweloperskim po cenie rynkowej - informuje UM Sosnowiec.

Część mieszkań już powstała. W każdym z mieszkań do dyspozycji będzie łazienka wyłożona płytkami, wyposażona w wannę lub prysznic, umywalkę i wc. W mieszkaniach, w których znajduje się osobna kuchnia, jest zlewozmywak i kuchenka. Podobnie jest, gdy w mieszkaniu jest aneks kuchenny. Wówczas w części po mieszczenia są płytki, a w części panele. 

Projekt obejmuje również budowę 133 miejsc parkingowych w podziemnym garażu, 40 kolejnych w garażach wolno stojących oraz dalsze 174 miejsca parkingowe. Dla dzieci powstaje plac zabaw. 

Nigdy w historii samorządu po 1989 roku nie budowano w Sosnowcu tylu mieszkań, które będą w zarządzie miasta. Jestem przekonany, że każdy zainteresowany znajdzie mieszkanie odpowiednie dla niego. Mamy lokale o powierzchni od 41 do prawie 80 m2 podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Koszt inwestycji to około 100 milionów złotych, z czego ponad 25 procent środków przekazało miasto w formie dofinansowania pochodzącego z Banku Gospodarstwa Krajowego. To miasto będzie wskazywało przyszłych najemców, którzy będą musieli spełnić określone kryteria.

- O mieszkanie w nowych blokach ubiegać się będą mogły osoby, które spełnią opracowane na tę okazję specjalne kryteria. Średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego osoby ubiegającej się o mieszkanie za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o zawarcie umowy najmu mieszkania nie może być niższy niż 200 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym lub 150 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym. Średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie może przekraczać wysokości, o której mowa w art. 7a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 788 ze zm.) - dodaje UM Sosnowiec.

Najemca musiał ponieść koszty tzw. partycypacji i kaucji rocznego czynszu -  ok. 62 000 zł w przypadku najmniejszych mieszkań. Zarówno kwota partycypacji, jak i kaucji czynszowej podlega zwrotowi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3