Miasteczko Śląskie zostaje w ZTM

169598036465169b4cb84ff

Redakcja

23 grudnia, 2023

Miasteczko Śląskie leżące w powiecie tarnogórskim nie należy do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale z powodów administracyjnych i praktycznych, na terenie miasta działa komunikacja autobusowa ZTM. Miało się to zmienić z początkiem 2024 roku, ale ostatecznie wszystko pozostanie po staremu.

Pod koniec września bieżącego roku Urząd Miasta Miasteczko Śląskie poinformował o podpisaniu umowy przedwstępnej z przewoźnikiem GTV Bus, znanym z organizacji lokalnych połączeń w powiatach tarnogórskim i lublinieckim. Tym samym Miasteczko Śląskie chciało wyjść z ZTM-u od 1 stycznia 2024 roku. Powodem były rosnące dopłaty za funkcjonowanie komunikacji autobusowej.

Nowy system komunikacji autobusowej dla mieszkańców Miasteczka Śląskiego miał być darmowy na terenie Miasteczka, Żygliny, Bibieli, Brynicy oraz na trasie do i z Tarnowskich Gór. Przewoźnik GTV Bus deklarował podobny lub lepszy standard autobusów, zachowanie liczby kursów oraz tańsze dla samego miasta usługi przewozowe niż ZTM. 

Miasteczko Śląskie zostaje w ZTM

Jednak szybko pojawiły się problemy. ZTM nie zgodził się na to, żeby prywatny przewoźnik korzystał z dworca autobusowego w Tarnowskich Górach. Problem z ważnym przystankiem, który dla mieszkańców Miasteczka Śląskiego i sąsiednich miejscowości jest miejscem przesiadkowym np. do Katowic, okazał się problemem, którego nie da się rozwiązać.

Burmistrz Miasteczka Śląskiego poinformował GZM o wycofaniu się z planów "przejścia" na usługi prywatnego przewoźnika. Tym samym zdecydował o wycofaniu wypowiedzenia umowy z ZTM. Komunikacja autobusowa w Miasteczku Śląskim od stycznia będzie funkcjonowała bez zmian.

fot. UM Miasteczko Śląskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3