Miał węglowy w PGG. Ile kosztuje?

Chimney g73da8eb2d 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

8 września, 2022

Polska Grupa Górnicza uruchamia sprzedać miału węglowego, który do tej pory był zakazany w spalaniu dla gospodarstw indywidualnych. Jego cena za tonę to ponad 1000 złotych.

Sejm zawiesił normy jakości węgla oraz zgodził się na odstępstwach od dopuszczalnych wartości emisji. Powodem jest niedobór węgla i konieczność importowania go z zagranicy. Problem w tym, że węgiel zagraniczny według wielu publikacji internetowych, może być słabej jakości.

Co więcej, Polska Grupa Górnicza wprowadza do oficjalnej sprzedaży miał węglowy, który był do tej pory zakazany. Od ponad dwóch lat nie mogliśmy palić nim w gospodarstwach indywidualnych i kotłach o mocy poniżej megawata.

- W ofercie e-sklepu PGG S.A. pojawił się nowy towar – miał węglowy, przeznaczony dla części kotłów przystosowanych technicznie do spalania takiego sortymentu węgla. Może on stanowić cenne uzupełnienie w trudnej sytuacji na rynku opału - informuje PGG. Spółka chwali się również coraz większą sprzedażą i rozbudową sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla, przeciwko której protestują pośrednicy i składy. 

- Do tej pory od początku roku obsłużono już 226 tys. klientów indywidualnych. Do tylu gospodarstw domowych trafiło 900 tys. ton węgla. Dla porównania w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 6 tys. gospodarstw domowych i 12 tys. ton węgla -  dodaje PGG.

Według Polskiego Alarmu Smogowego zgoda na spalanie gorszej jakości węgla może przyczynić się do wzrostu zgonów. - Gorsze paliwo oznacza zwiększone emisje spalin i – tym samym – wyższe stężenia szkodliwych pyłów i rakotwórczego benzoapirenu. Polska od dekad jest państwem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii Europejskiej. W związku z tym rocznie przedwcześnie umiera tu około 50 tysięcy osób. W nadchodzącym sezonie grzewczym ta liczba może ulec zwiększeniu - czytamy w komunikacie PAS. 

W e-sklepie PGG tona miału luzem z KWK Wujek-Staszic kosztuje obecnie 1105,00 zł.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 4.4µg/m3