Marzec z Operą Śląską. Sprawdź wyjątkowy repertuar!

Sól ziemi czarnej fot K Bieliński

Redakcja

6 marca, 2023

Koncerty, spektakle operowe i baletowe, spotkania z artystami, to wszystko czeka nas w marcowym repertuarze Opery Śląskiej. W tanecznym stylu upłyną nam pierwsze dni wiosny. Natomiast Międzynarodowy Dzień Teatru uczcimy w rytm muzyki Pucciniego. Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych miłośników sztuki teatralnej.

W Dzień Kobiet czyli 8 marca oraz 12 marca w sali koncertowej im. Adama Didura odbędzie się koncert "Muzyczny bukiet róż" podczas, którego zostaną zaprezentowane najpiękniejsze utwory operowe, operetkowe oraz pieśni neapolitańskie, m.in. "La donna e mobile", "Dziewczęta z Barcelony" czy "Włoszka w Algierze". Tego wieczoru zwrócimy uwagę na piękno, niepodważalną wyjątkowość kobiet i oddamy się celebrowaniu ich święta w wyjątkowej atmosferze. Wystąpią: Ruslana Koval, Anna Wiśniewska-Schoppa, Maciej Komandera, Adam Sobierajski, Adam Woźniak oraz Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Macieja Tomasiewicza.

W repertuarze pojawi się także nagrodzona “Złotą Maską” za spektakl roku 2021 -"Sól ziemi czarnej". To baletowe dzieło powstało na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, jest nowoczesnym sposobem na opowiedzenie ważnych wydarzeń w historii Polski. Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach Śląskiego Dnia Tańca, poprzedzającego III Kongres Tańca organizowany przez NIMIT i MKiDN. Przedstawienie odbędzie się 18 marca w Teatrze Śląskim w Katowicach.

W marcu nie zabraknie także spotkania z cyklu "Porozmawiajmy o Operze", podczas którego ponownie przybliżymy widzom tajemnice życia Opery Śląskiej. W tę wyjątkową podróż zabiorą nas Violetta Rotter-Kozera wraz z Bogdanem Kurowskim, wieloletnim solistą Opery Śląskiej, który w swoim dorobku artystycznym ma ponad 2500 ról. Wydarzenie odbędzie się w sali koncertowej im. Adama Didura już 19 marca! Tego samego dnia w Teatrze Śląskim zostanie zaprezentowana jedna z wiodących oper w repertuarze bytomskiego teatru - "Nabucco" Giuseppe Verdiego. W Polsce zaszczyt odkrycia tego tytułu przypadł właśnie Operze Śląskiej. Młodzieńcze dzieło Verdiego oszałamiające rozmachem scen zbiorowych i porywających arii to obowiązkowa pozycja na liście miłośników sztuki operowej.

W przed dzień święta teatru - 26 marca, w Chorzowskim Centrum Kultury melomani będą mogli usłyszeć przepiękną operę Giacomo Pucciniego „La Rondine”. Bytomski spektakl jest koprodukcją z Meininger Staatstheater. Reżyser Bruno Berger-Gorski skupia się w niej nie tylko na analizie treści "Jaskółki", ale także na historii utworu i biografii kompozytora. Spektakl jest refleksją nad życiem i istotą miłości. Pod batutą Yaroslava Shemeta wystąpią: w roli Ruggera, uwielbiany przez śląską publiczność Andrzej Lampert oraz Katarzyna Mackiewicz w roli Magdy.

Kolejna propozycją z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru będzie spektakl dla najmłodszych - balet polskich twórców oparty na znanej baśni braci Grimm. "Królewna Śnieżka" dwukrotnie zagości na deskach Bytomskiego Centrum Kultury. Już 28 marca o godz. 11:00 i 17:00 widzowie będą mieli okazję po raz kolejny zobaczyć historię młodej dziewczyny o białej skórze, ustach czerwonych jak krew i kruczych włosach w przepięknej oprawie muzycznej i tanecznej. To idealna okazja, by wspólnie uczcić święto teatru!


powiązane artykuły:

Autor zdjęć: Krzysztof Bieliński
Kultura 3 marca, 2023

Podczas trwającego remontu dużej sceny, w ramach "Opera Śląska on tour", 26 marca o godz. 18:00,

Autor zdjęć: Krzysztof Bieliński
Kultura 1 marca, 2023

Opera Śląska ponownie wystawi "Sól ziemi czarnej", która swoją premierę miała w czerwcu 2021 roku

Nabucco
Lokalne 28 lutego, 2023

W miniony piątek, w rocznicę rosyjskiej napaści zbrojnej w pełnej skali na Ukrainę, Opera Śląska

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 47.0µg/m3 PM2.5: 37.8µg/m3