W marcu Opera Śląska w Bytomiu zaprasza do sali koncertowej im. Adama Didura na wyjątkowe koncerty oraz do zaprzyjaźnionych instytucji, gdzie zaprezentuje ulubione tytuły operowe i operetkowe.
W pierwszy dzień marca (1.03) w Teatrze Śląskim w Katowicach miłośnicy operetki będą mogli zobaczyć dzieło króla walca Johanna Straussa „Zemstę nietoperza”. Akcja operetki rozgrywa się w kręgu wiedeńskich salonów. Dowcipne dialogi, pełne wieloznacznej gry słów, to zasługa wybornego przekładu Juliana Tuwima, jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Komizm sytuacji, jak w doskonałej komedii omyłek, splata się z komizmem zawartym w tekście, a to wszystko ilustruje żywiołowa, radosna muzyka, która każdego wprowadzi w doskonały nastrój. Spektakl w reżyserii Henryka Konwińskiego, który w ubiegłym roku obchodził 65-lecie pracy artystycznej, zostanie zaprezentowany również w Chorzowskim Centrum Kultury 13 marca.
Opera Śląska wychodzi naprzeciw wyrafinowanym i zróżnicowanym gustom swojej publiczności, dlatego z okazji Dnia Kobiet przygotowano dwie propozycje repertuarowe.
Miłośników talentu aktorskiego Zbigniewa Zamachowskiego zaprasza 6 marca na wyjątkowy recital zatytułowany „Kobiety jak te kwiaty”. Będzie to spotkanie ze sztuką na najwyższym poziomie. W koncercie usłyszymy autorskie utwory artysty oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Osieckiej, Nohavicy, Bukartyka, Stinga, Przybory, Wasowskiego i wielu innych. Nie zabraknie tytułowego przeboju „Kobiety jak te kwiaty”, znanego z plebiscytu radiowej „Trójki”, pochodzącego z przedstawienia „Zamach na MoCarta”. Artyście towarzyszyć będzie kompozytor i pianista – Roman Hudaszek.
Natomiast dla melomanów uwielbiających przeboje operetkowe są, aż dwie okazje do spotkań podczas koncertu „Lekko, zwiewnie – słynne duety operetkowe” w wykonaniu solistów Opery Śląskiej – Andrzeja Lamperta, Eweliny Szybilskiej, Adama Sobierajskiego, Marty Huptas, Macieja Komandery oraz Orkiestry Opery Śląskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. To wyjątkowe spotkanie z mistrzami operetki - Emmerichem Kalmanem, Franzem Leharem, oraz Johannem Straussem, podczas którego będzie można usłyszeć niezwykle cenione i gromko oklaskiwane arie i duety jak: „Twoim jest serce me”, „Tłumy fraków” czy „Usta milczą”. Niezapomniany wieczór wprawi w zachwyt wszystkich miłośników gatunku nie tylko mistrzowskim wykonaniem samych utworów. To będzie niezwykle emocjonujące spotkanie 6 i 8 marca.
Podczas trwającego remontu dużej sceny w ramach Opera on tour 18 marca gościnnie na scenie Bytomskiego Centrum Kultury wystawiona będzie dzieło Giuseppe Verdiego „Nabucco”. Bytomska publiczność będzie mogła usłyszeć przepiękną pieśń „Va pensiero”, która stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i nawet dziś jest często bisowana. Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można opuścić żadnego przedstawienia. Gromkimi brawami publiczność nagradza uwerturę oraz większość melodii - zarówno chóralnych, jak i arii czy duetów. W Operze Śląskiej spektakl ten zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca" przypadł właśnie Operze Śląskiej. To tutaj było ono wystawiane od dnia premiery z 1983 roku i przez 23 lata nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Nowa sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce w maju 2007 r.) to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna" dla wszystkich miłośników sztuki operowej!
Na koniec miesiąca, 29 marca Zespół Baletu Opery Śląskiej zaprasza do Teatru Śląskiego w Katowicach, gdzie zaprezentuje historię „Don Kichota” L.A. Minkusa. Spektakl, inspirowany jest legendarną powieścią Miguela Cervantesa. Błędny rycerz i jego wierny giermek Sancho Pansa, wędrują przez Hiszpanię. W jednej z wiosek spotykają parę zakochanych. Ubogi cyrulik Basilio kocha piękną Kitri. Dziewczyna ma już bogatego pretendenta do swojej ręki i… surowego ojca, dla którego ważne jest to, aby córka wyszła za mąż za zamożnego kandydata. Basilio jednak liczy, że uda mu się zdobyć fortunę i w ten sposób zaskarbić łaski ojca ukochanej. Don Kichot, którego misją jest ratowanie świata, chce im oczywiście pomóc. Zwłaszcza, że widzi w Kitri swoją ukochaną, wymarzoną Dulcyneę… Balet ma w sobie wiele humoru, a przygody bohaterów stają się impulsem do prezentowania popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespołowych. Dotyczy to zarówno prezentacji w tańcach charakterystycznych typu cygański oraz tańce hiszpańskie jak fantango, seguidilla czy bolero. Jednocześnie mamy tu w pełni przedstawiony taniec klasyczny o najwyższym poziomie techniki.