Marszałek Chełstowski rozmawiał z hejtmanem kraju Morawsko–Śląskiego o transformacji

124170

Redakcja

13 kwietnia 2023

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i jego współpracownicy udali się w delegację do Kraju Morawsko – Śląskiego. Tam spotkali się m.in. z hejtmanem czeskiego regionu, z którym poruszyli najważniejsze tematy dot. transformacji obu ważnych dla przemysłu regionów.

Województwo śląskie ma otrzymać ponad 5 miliardów euro na przeprowadzenie transformacji energetycznej i gospodarczej regionu. Swój "charakter" w najbliższej przyszłości musi zmienić również nas czeski sąsiad, kraj Morawsko – Śląski, gdzie również przez lata rozwinął się różne gałęzie przemysłu i górnictwa.

Marszałek Chełstowski spotkał się z hejtmanem Ivo Vondrakiem, z którym rozmawiał m.in. o przyszłych wyzwaniach dot. transformacji. Oba regiony współpracują ze sobą od lat.  Realizowany jest m.in. program Interreg Czechy – Polska 2021-2027 wspierający projekty w takich obszarach jak zintegrowany system ratownictwa i środowisko, turystyka transport. Budżet tego programu wynosi 178 mln euro. 

- Beneficjenci z Województwa Śląskiego i Kraju Morawsko – Śląskiego uczestniczą w trzech projektach flagowych dotyczących takich zagadnień jak gospodarka, energetyka czy ochrona środowiska. Dofinansowanie otrzymały dwa projekty, w tym projekt z udziałem Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TRITIA, którego członkami są: Województwo Śląskie, Kraj Morawsko – Śląski oraz Samorządowy Kraj Żyliński - informuje Urząd Marszałkowski.

Współpraca i transformacja

Marszałek Chełstowski podkreślą, że Polska i Czechy musza uniezależnić się od paliw kopalniach. Do tego potrzebna jest transformacja regionów przemysłowych i górniczych, takich jak śląskie i kraj morawsko-śląski.

-  Województwo Śląskie i Kraj Morawsko-Śląski łączy bardzo wiele. Pod względem czysto geograficznym jesteśmy tak blisko siebie, jakbyśmy żyli i mieszkali tak jak mówi się u nas na Śląsku – na jednym podwórku, na jednym placu. Dlatego mamy też wspólne cele gospodarcze. I na tych płaszczyznach ściśle współpracujemy. Energetyka, ochrona środowiska i gospodarka są wspólnym mianownikiem tych relacji. Musimy być jednak gotowi nie tylko na nowe wyzwania, ale także nauczyć się wspólnie reagować na zagrożenia - komentuje Jakub Chełstowski.

Kraj Morawsko – Śląski realizuje w tej chwili 12 głównych zadań związanych z transformacją. Na pierwszy plan wyłania się informatyka i automotive.

- Kraj Morawsko – Śląski i Województwo Śląskie idą drogą bardzo zbliżoną. Nie rywalizujemy tylko współpracujemy. Mamy jeszcze wiele do zrobienia. To choćby sprawy związane z rekultywacją i rewitalizacją terenów pogórniczych. Nasz region ma wyzwania klimatyczne. Po prostu chcemy oddychać czystym powietrze. Bo nie ukrywam, że właśnie z tego powodu wielu mieszkańców z naszego regionu wyjeżdża. Chcemy ten proces zatrzymać –
podkreśla Ivo Vondrak, hejtman Kraju Morawsko – Śląskiego.

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3