Marokańczycy chcieli dotrzeć do Niemiec i Hiszpanii. Przez pomyłkę znaleźli się w Polsce

Bgdvgfrd

Redakcja

26 października 2022

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku - Białej zatrzymali 2 cudzoziemców nielegalnie przebywających na terytorium Polski. Chcieli dotrzeć do Niemiec i Hiszpanii, jednakże przez pomyłkę znaleźli się w samochodzie jadącym do Polski.

Do zatrzymania obcokrajowców doszło w miejscowości Zwardoń (pow. żywiecki). Funkcjonariusze z PSG w Bielsku – Białej pełniący służbę w rejonie byłego przejścia granicznego, zwrócili uwagę na dwóch mężczyzn przemieszczających się wzdłuż drogi z kierunku Słowacji do Polski.

Jak się okazało, osoby te nie posiadały przy sobie dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywają na terenie naszego kraju nielegalnie, w związku z czym zostali zatrzymani. W trakcie czynności wyjaśniających, prowadzonych w obecności tłumacza języka dla nich zrozumiałego, ustalono ich obywatelstwa oraz dane osobowe.

Marokańczycy oświadczyli, że do naszego kraju przyjechali w ukryciu pod naczepą samochodu ciężarowego. Mężczyźni dostali się do ciężarówki na terytorium Austrii. Chcieli dotrzeć do Niemiec i Hiszpanii, jednakże przez pomyłkę znaleźli się w samochodzie jadącym do Polski. W trakcie podróży, korzystając z nawigacji GPS zorientowali się, że jadą w złym kierunku, w związku z czym gdy pojazd się zatrzymał, opuścili przyczepę i kontynuowali podróż pieszo wzdłuż autostrady.

Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Przyznali się do zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia i dobrowolnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem.

Wobec cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Obecnie Marokańczycy przebywają w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 15.7µg/m3