Mariusz Śpiewok kandydatem na prezydenta Gliwic z poparciem Frankiewicza i Neumanna

Mspiewok
Kastelik

Szymon Kastelik

12 grudnia, 2023

Adam Neumann nie zamierza ubiegać się o reelekcję na prezydenta Gliwic. W nadchodzących wyborach samorządowych o to stanowisko ma walczyć jego zastępca, Mariusz Śpiewok jako kandydat środowiska związanego z senatorem Zygmunta Frankiewicza.

Senator Zygmunt Frankiewicz rządził w Gliwicach przez 26 lat. W 2019 roku został wybrany do Senatu. Na początku stycznia 2020 roku odbyły się wybory na nowego prezydenta Gliwic. Wygrał Adam Naumann, którego Frankiewicz wskazał na swojego następcę.

Ale jak wszystko wskazuje, Adam Naumann nie będzie kandydował w nadchodzących wyborach samorządowych. We wtorek, 12 grudnia prezydent miasta, Zygmunt Frankiewicz, radni klubu Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza i Gliwicka Inicjatywa Obywatelska, wyrazili poparcie dla kandydatury Mariusza Śpiewoka - dotychczasowego zastępcy prezydenta Gliwic.

Roszady Frankiewicza?

Mariusz Śpiewok zapytany o to, kogo była to właściwie decyzja, nie wskazał siebie tylko całe środowisko związane z senatorem Frankiewiczem. - To jest decyzja całego środowiska. Pan prezydent, pan senator, ale też członkowie klubu Koalicja dla Zygmunta Frankiewicza. To jest decyzja szerszego gremium osób - powiedział przyszły kandydat na prezydenta Gliwic. 

Stwierdził również, że nie ma żadnego konfliktu pomiędzy nim a Neumannem, chociaż Neumann na konferencji prasowej nie potrafił odpowiedzieć precyzyjnie na pytanie o to, dlaczego sam nie kandyduje. 

- To była decyzja prezydenta Neumanna, który stwierdził, że rekomenduje mnie na kandydata prezydenta miasta - skomentował Śpiewok. 

Od dłuższego czasu można było usłyszeć w Gliwicach, że Zygmunt Frankiewicz chce "zrezygnować" z Neumanna, przeciwko któremu zaczęli głosować nawet radni Platformy Obywatelskiej z Katarzyną Kuczyńską-Budką na czele (prywatnie żona Borysa Budki). Plotki mówiły, że może dojść do gorącej walki pomiędzy Neumannem a kandydatem Frankiewicza. 

Co więcej, o fotel prezydenta Gliwic w nadchodzących wyborach samorządowych ubiegać ma się również Platforma Obywatelska. Sprzyja temu sytuacja w Sejmie i oficjalne przejęcie władzy w Polsce, przez co PO może skupić się na nadchodzących wyborach samorządowych. Czy Mariusz Śpiewok i środowisko Frankiewicza będzie chciało porozumieć się z PO?

- Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza zakłada, że w przyszłej kadencji będzie współpracowała z Platformą Obywatelską - odpowiedział wymijająco, co nie wskazuje w żaden sposób na brak rywalizacji z PO o prezydenturę w Gliwicach. Na konferencji prasowej Frankiewicz zapowiedział, że będzie próbował namówić inne partie do powtórzenia rozwiązań z "paktu senackiego" na poziomie samorządowym. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3