Marek Szczerbowski nie jest już prezesem GKS-u Katowice

Szczerbowskim

Redakcja

25 sierpnia 2023

Marek Szczerbowski żegna się z posadą prezesa GKS-u Katowice. Zrezygnował sam. Nowym "szefem" został Krzysztof Nowak. 

Na początku czerwca Marek Szczerbowski poinformował, że złożył wniosek o rozwiązaniu stosunku pracy na funkcji prezesa za porozumieniem stron. 25 sierpnia rada nadzorcza GKS Katowice podjęła uchwałę o przyjęciu rezygnacji. Tym samym po 4 latach Marek Szczerbowski żegna się z GieKSą.

Za jego kadencji hokeiści GKS-u Katowice wrócili "na tron", a piłkarki zdobyły historyczne mistrzostwo. Rozpoczęła się również budowa nowej bazy sportowej dla GKS-u. Gorzej było z piłkarzami, chociaż udało im się wrócić do I ligi. 

Szczerbowski na pożegnalnej konferencji prasowej przypomniał, że kiedy obejmował stanowisko prezesa, to GKS Katowice miał problemy z zachowaniem płynności finansowej, hokeiści byli po słabym sezonie, źle działo się też w siatkówce i w piłce, a same piłkarki były tylko "dodatkiem".

- Po 52 latach, 2 mistrzostwa w hokeju. Mistrzostwo Polski kobiet, awans do I Ligi, play-offy w siatkówce. Dużo dynamiki. Restrukturyzacja wewnątrz organizacji, audyt. Do tego pandemia. Uporządkowanie spraw finansowych. Uregulowanie zobowiązań. Miałem trudny moment z budowaniem relacji z przedstawicielami kibiców. Więcej zostało zrealizowanych rzeczy, niż miałem przygotowane w konspekcie. Wyjdę dzisiaj z klubu uśmiechnięty, z poczuciem, że zostały zrealizowane cele. Z wielkim szacunkiem do tego, co się dzieje dzisiaj na trybunach. Nisko się kłaniam społeczności kibicowskiej - powiedział Marek Szczerbowski.

Nowym prezesem został dotychczasowy wiceprezes Krzysztof Nowak. - Informujemy, że Rada Nadzorcza GKS GieKSa Katowice S.A. podjęła uchwałę o odwołaniu Prezesa Zarządu Marka Szczerbowskiego z funkcji Prezesa Zarządu. Jednocześnie Rada Nadzorcza GKS GieKSa Katowice S.A. powołała na stanowisko Prezesa Zarządu dotychczasowego Wiceprezesa Krzysztofa Nowaka - czytamy w oświadczeniu klubu. 

Prezes kontra kibice

Relacje pomiędzy Szczerbowskim a kibicami nie były łatwe. Doszło nawet do bojkotu. Oliwę do ognia dolało wydarzenie z 2022 roku, czyli brak oficjalnej fety dla hokeistów z okazji mistrzostwa Polski (to kibice ją zorganizowali) oraz prezentacji zawodników przed nowym sezonem. 

Od sierpnia 2022 kibice przez kilka miesięcy prowadzili bojkot meczów GieKSy. Prawdziwy konflikt zaczął się jednak już w kwietniu 2022 roku od meczu z Widzewem, w trakcie którego kibice GieKSy wspierani przez inne grupy kibicowskie, obrzucili sektor gości racami i petardami. Spotkanie zostało przerwane. Szczerbowski zażądał, aby od tamtej pory to grupy kibicowskie brały na siebie kary finansowe i straty poniesione z powodu np. niewłaściwego zachowania na stadionie. Były już prezes klubu zainicjował akcję walki z agresją na trybunach. 

Podczas jednego z meczów hokeistów doszło nawet do ataku na członków zarządu. Sam Szczerbowski miał usłyszeć w swoim kierunku groźby. "Zdenerwowani" kibice żądali jego dymisji, ale miasto Katowice wspierało prezesa. Szczerbowski wielokrotnie podkreślał, że nie podda się presji i będzie walczył z agresją na trybunach. Ostatecznie bojkot został zakończony, a tym samym konflikt na linii prezes - kibice. 

fot. screen GKS Katowice.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.3µg/m3