Marek Plura nie żyje. Znamy datę pogrzebu

Mplura 2

Redakcja

23 stycznia, 2023

Zmarł senator Marek Plura. W przeszłości był posłem i europosłem. Od początku swojej politycznej kariery walczył o śląską tożsamość. Chciał, żeby ślonsko godka została uznana za język regionalny. Działał też na rzecz osób niepełnosprawnych.

Ostatnie pożegnanie Marka Plury odbędzie się 24 stycznia. Uroczystość żałobna rozpocznie się od mszy o godzinie 13:00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Następnie Marek Plura zostanie pochowany na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza.

Marek Plura pochodził z Raciborza, ale mieszkał w Katowicach. W przeszłości był radnym Katowic, posłem i europosłem. W 2019 roku został wybrany do Senatu.

Od urodzenia chorował na zanik mięśni, dlatego od samego początku swojej politycznej kariery walczył o prawa dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Pomimo nieuleczalnej choroby, był niezwykle aktywnym politykiem. Jego nazwisko od zawsze kojarzyło się z walką o prawa Ślązaków do swojej tożsamości. Nie wstydził się godać w przestrzeni publicznej. Wielokrotnie inicjował starania o ustanowienie języka śląskiego jako języka regionalnego w Polsce.

Kilka dni temu politycy Platformy Obywatelskiej poinformowali o tym, że Marek Plura trafił w stanie ciężkim do szpitala z powodu powikłań pogrypowych. Zmarł 21 stycznia.

- W wieku 52 lat zmarł Senator RP Marek Plura. Piastował mandat senatora X kadencji z okręgu katowickiego. Sprawował mandat posła na Sejm VI i VII kadencji oraz posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz swojej małej śląskiej ojczyzny - poinformował Senat.

Założył Stowarzyszenie Dobry Dom, był prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Akcent". Był inicjatorem konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek, który promował aktywność kobiet z niepełnosprawnościami.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.2µg/m3 PM2.5: 27.2µg/m3