Wspólny kandydat części opozycji oraz Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek, oficjalnie obejmie to stanowisko po Adamie Bodnarze. Dzisiaj Senat poparł jego kandydaturę.
Przypomnijmy, że była to już szósta próba wybrania nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Niedawno swoją kadencję (przedłużoną z powodu braku wyboru) zakończył Adam Bodnar, co zostało wymuszone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.
Marcin Wiącek był wspólnym kandydatem części opozycji oraz PiS-u. Wcześniej pięciokrotnie nie udało się powołać nowego RPO. Albo kandydatura przepadała w Sejmie, albo w Senacie. W przypadku prof. Wiącka, obie izby poparły jego kandydaturę.
Dzisiaj w Senacie za Marcinem Wiąckiem zagłosowały 93 osoby, nikt nie był przeciw, 5 osób wstrzymało się od głosu.
Senat wyraził zgodę na powołanie Pana Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Konstytucyjnym zadaniem RPO jest “stanie na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji oraz w innych aktach normatywnych” - informuje Senat.
Moim credo przez najbliższe pięć lat będzie ochrona godności każdej osoby, która przyjdzie do biura RPO z prośbą o pomoc. Każda osoba uzyska moją pomoc i do tego się zobowiązuję - powiedział prof. Marcin Wiącek po głosowaniu.
Nowy RPO zapowiedział wcześniej, że z szacunku do Adama Bodnara, nie anuluje jego inicjatyw, które są w toku. Chodzi o m.in. zgłoszenie do sądu sprawy kupna Polski Press przez Orlen.