Mandaty dla kierowców ciężarówek za wyprzedzanie na autostradzie

35 768300

Redakcja

18 lipca 2023

Od 1 lipca obowiązuje nowe prawo drogowe. Mamy darmowe wszystkie (krajowe) odcinki autostrad dla samochodów osobowych. Ale to nie wszystko. Znowelizowane przepisy wprowadziły zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na dwupasmowych fragmentach autostrad i dróg ekspresowych.

Pojazdy kategorii N2 lub N3 lub zespół pojazdów o długości ponad 7 m na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku obowiązuje nakaz korzystania wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Ponadto kierującemu pojazdem kategorii N2 lub N3 zabrania się wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze. Zakaz ten nie dotyczy także wyprzedzania np. pojazdów serwisowych.

Policja pilnuje

Policja  kontroluje, czy kierowcy pojazdów ciężarowych lub autokarów stosują się do nowych zasad. Zarówno nieoznakowane radiowozy drogówki oraz drony nagrywają zachowanie kierowców, którzy łamią zakaz wyprzedzania.

17 lipca  zostały przeprowadzone na śląskich odcinkach autostrady A1 i A4 oraz drogach ekspresowych S1 i S52. Policjanci ujawnili łącznie 72 wykroczenia. 46 z nich związanych było z zakazem wyprzedzania przez samochody ciężarowe, a 21 dotyczyło niestosowania właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych. Mundurowi skontrolowali również pięciu kierowców, którzy na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku - zaniechali obowiązku korzystania wyłącznie z dwóch pasów, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Za złamanie powyżej wymienionych nowych nakazów i zakazów grozi mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów karnych (za nietrzymanie się dwóch skrajnie prawych pasów w sytuacji, kiedy na autostradzie lub drodze ekspresowej są wyznaczone trzy lub więcej pasy ruchu w jednym kierunku) oraz 1000 złotych i aż 8 punktów karnych (za wyprzedzanie na dwupasmowej autostradzie lub drodze ekspresowej).

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.1µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3