Maląg: Wsparciem dla matki i dziecka jest program "Za życiem"

119843583 1184808188579265 6603824212985581796 n

Redakcja

27 października 2020

Gdy może urodzić się dziecko z wadami, wtedy potrzebne jest wsparcie. Takim wsparciem, wczesnym wspomaganiem matki i dziecka jest program "Za życiem". Jego budżet na lata 2017-2021 to 3 mld zł – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej we wtorek w "Poranku Siódma-Dziewiąta" pytana była o program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" w kontekście protestów, które trwają od czwartku w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności aborcji.

"Po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego to, co widzimy na ulicy, to na prawdę bardzo, bardzo mocne emocje" – powiedziała Maląg.

"Kompleksowe wsparcie kobiety to jest właśnie program +Za życiem+. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, przede wszystkim stoi w obronie życia od poczęcia. Stąd też ten program i wsparcie na rzecz osób niepełnosprawnych, który jest przez rząd realizowany od tych już pięciu lat(...). W tej materii będziemy jeszcze dalej działać, będziemy wprowadzać kolejne działania, kolejne elementy programu, ale dziś należy powiedzieć, że godność kobiety, wsparcie kobiety, wsparcie polskich rodzin jest dla nas priorytetem, a ochrona życia jest dla nas nadrzędną wartością"

podkreśliła.

"Kiedy dowiadujemy się, że nasze dzieciątko, na które bardzo czekamy, może urodzić się z jakąś wadą, wtedy na pewno jest bardzo trudna sytuacja emocjonalna i dla rodziny, wtedy przede wszystkim powinniśmy wspierać i wtedy program +Za życiem+ to jest to wczesne wspomaganie zarówno kobiet, jak i dzieci, to są odpowiednie działania paliatywne, rehabilitacyjne. I te wsparcia są realizowane" – wskazała minister.

Przypomniała, że na wsparcie osób niepełnosprawnych z budżetu państwa w 2015 r. ponad 15 mld zł, podczas gdy na 2020 r. zaplanowane jest 27 mld zł.

"Sam program +Za życiem+ ma budżet na lata 2017-2021 to 3 mld zł i na kolejna perspektywę 2022-2026 – ponad 3,2 mld zł" – poinformowała Maląg. Przypomniała też o Funduszu Solidarnościowym. Podała, że w 2020 r. na ten cel przeznaczono ponad 9 mld zł.

W ubiegły czwartek TK orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku TK rzeczniczka PiS Anita Czerwińska oświadczyła, że żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy, a program "Za życiem" zostanie poszerzony, aby zapewnić opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami. Zapowiedziała, że zostanie powołana komisja nadzwyczajna, która miałaby przedstawić projekt nowelizacji przepisów.

Po wyroku TK w całej Polsce trwają protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, organizowane m.in. przez "Strajk kobiet". Protesty odbywały się m.in. przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie i na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę odbyły się protesty także przed i w kościołach.

We wtorek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej na przedstawić informację o funkcjonowaniu programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", programów finansowanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego.(PAP)

foto: facebook.com/MalagMarlena

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.7µg/m3 PM2.5: 12.1µg/m3