"Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego w Teatrze Śląskim

Madama butterfly

Redakcja

20 czerwca 2023   

Podczas trwającego remontu dużej sceny, w ramach "Opera Śląska on tour", 20 czerwca o godz. 18:00, gościnnie na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach wystawione zostanie dzieło Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly".

„Madama Butterfly” to jedno z najsławniejszych dzieł w repertuarze operowym. Opowiada dramatyczną historię związku japońskiej gejszy Cho-Cho-San – tytułowej Butterfly, która wychodzi za mąż za Pinkertona, pułkownika stacjonujących w Nagasaki wojsk amerykańskich. Młoda Japonka jest tak bardzo zakochana w mężu, że porzuca dla niego swoją religię, kulturę i tradycję, on jednak nie traktuje tego małżeństwa poważnie. Niedługo po ślubie Pinkerton wyjeżdża i wraca dopiero po trzech latach z nową żoną, by zabrać synka, którego urodziła mu gejsza. Butterfly popełnia rytualne samobójstwo…

Premiera pierwszej wersji opery miała miejsce 17 lutego 1904 r. w mediolańskiej La Scali. „Madama Butterfly” składała się wtedy z dwu aktów i została bardzo chłodno przyjęta. Cztery miesiące później wystawiono ją ponownie w Brescii, dzieląc nieproporcjonalnie długi drugi akt na dwie części i wprowadzając inne drobniejsze zmiany. Tym razem dzieło Pucciniego odniosło olbrzymi sukces, przenosząc się na deski Metropolitan Opera w 1907 r.

„Madama Butterfly” - nie licząc wznowień – prezentowana była w Operze Śląskiej w nowej, premierowej inscenizacji trzykrotnie. Premiera ostatniej wersji miała miejsce 30 stycznia 1988 r. A jej wznowienie w marcu 2011 r.

Bilety dostępne po kliknięciu w plakat:

Madama Butterfly

powiązane artykuły:

Kolej na zniżk I w kulturze Jak taniej wybrać się do teatru lub opery podpowiadamy
Lifestyle 1 kwietnia 2023

Taniej do teatru, filharmonii, muzeum? Da się! W czasach inflacji i podwyżek możliwość nierezygno

Carmina Burana Carla Orffa w Operze Śląskiej
Wydarzenia 15 marca 2023

„Carmina burana” najsłynniejsze i najbardziej rozpoznawalne dzieło Carla Orffa w opracowaniu na d

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3