Luty w Operze Śląskiej

Ksiezniczka czardasza fot K Fatyga

Redakcja

1 lutego, 2023

W lutym w repertuarze Opery Śląskiej nie zabraknie karnawałowych rytmów, walentynkowej atmosfery, baletu i znanych oraz lubianych propozycji operetkowych.

Już 2 lutego w sali koncertowej im. Adama Didura pojawi się „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána w wersji koncertowej. Mnóstwo tu przepięknych i lubianych kompozycji węgierskiego kompozytora, w wykonaniu znakomitych solistów, między innymi Aleksandry Orłowskiej, czyli tytułowej księżniczki, Sylvii.

Nie zabraknie też wrażeń dla miłośników tańca, bowiem 11 lutego w Bytomskim Centrum Kultury pojawi się „Don Kichot”! Balet w trzech aktach i pięciu obrazach ma w sobie wiele humoru i przygód, a barwne kostiumy i choreografie na najwyższym poziomie to klucz do opowiedzenia historii błędnego rycerza i jego wiernego giermka – Sancha Pansy.

Don Kichot w Operze Śląskiej

Walentynkowy nastrój podsyci „Napój Miłosny” Gaetana Donizettiego w wersji koncertowej. Historię Adiny i Nemorino widz poznaje w spektakularnej oprawie bel canto, która zapada w pamięć na długi czas! 12 i 14 lutego to dni, w których wysłuchacie opery buffa w sali koncertowej im. Adama Didura. Jednak to nie jedyny romantyczny akcent w tym miesiącu. Klasyka gatunku – „Romeo i Julia” – pojawi się na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach (7 lutego)!

Wyjątkowym wydarzeniem muzycznym będzie koncert „Harfa w świetle księżyca”, czyli klimatyczne spotkanie z zespołem Kameralistów Opery Śląskiej, 25 lutego. To świetna okazja, by przekonać się, jak instrumenty smyczkowe potrafią wydobyć zachwycające symfoniczne barwy. Sam zespół zadebiutował w 2019 roku podczas “Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej”, który także w lutym odbędzie się w Operze Śląskiej!

Dzieło Giuseppe Verdiego „Nabucco” pojawi się między innymi na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury 24 lutego oraz Pałacu Kultury Zagłębia, 26 lutego. Publiczność będzie mogła usłyszeć przepiękną pieśń „Va pensiero”, która stała się nieoficjalnym hymnem Włoch. Dzieło Verdiego oszałamiające rozmachem scen zbiorowych i porywających arii przyniosło artyście sławę i postawiło go w gronie najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki klasycznej.

„Karnawał z José Torresem i Kamiliańską Orkiestrą” jeszcze dwukrotnie zachwyci publiczność Opery Śląskiej – 18 i 19 lutego. Przez tę muzyczną podróż po Ameryce Łacińskiej i Południowej widzów poprowadzi wirtuoz instrumentów perkusyjnych. Motywem przewodnim będzie muzyka latynoska i takie utwory, jak. „Mambo Jambo” Pereza Prado, „Libertango” Astora Piazzolli, „El Cumbachero” Rafaela Hernandeza, „Granada”.

Na koniec miesiąca porozmawiamy o operze z wybitną sopranistką, Aleksandrą Kurzak, występującą na najważniejszych scenach operowych na świecie. Artystce towarzyszyć będzie znana i lubiana dziennikarka – Małgorzata Rogalska. Spotkanie odbędzie się 26 lutego!

powiązane artykuły:

Koncert "Napój miłosny" w Operze Śląskiej
Kultura 26 stycznia, 2023

12 lub 14 lutego będziecie mogli spędzić z „Napojem miłosnym” zasiadając na widowni Opery Śląskie

Fot Krzysztof Bieliński
Kultura 25 stycznia, 2023

„Księżniczka czardasza” już od czasów wiedeńskiej premiery w 1915 roku cieszy się niesłabnącą pop

Karnawał z José Torresem i Kamiliańską Orkiestrą
Wydarzenia 19 stycznia, 2023

Latynoski karnawał w Operze Śląskiej? Dlaczego nie! Opera zaprasza na energetyczny koncert „Karna

Operaslaskagliwice
Kultura 31 stycznia, 2023

Opera Śląska kontynuuje swoją podróż po całym województwie śląskim i Polsce. Tym razem zawitała d

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.7µg/m3 PM2.5: 9.4µg/m3