
Zawitaliśmy do Brukseli, gdzie udało nam się porozmawiać ze śląskim europosłem Łukaszem Kohutem. Wyjaśnił mechanizmy związane z pracą Parlamentu Europejskiego. Skomentował aktualny kryzys energetyczny związany z węglem oraz prace komisji śledczej PE ds. użycia Pegasusa.
ROZMOWA Z ŁUKASZEM KOHUTEM:
Pojechaliśmy do Brukseli, gdzie porozmawialiśmy ze śląskim europosłem Łukasz Kohut. Poseł do Parlamentu Europejskiego potwierdza, że na ten trudny czas musimy powrócić do naszego węgla, a w dłuższej perspektywa odejście od paliw kopalnianych jest nieuniknione.
- Na pewno w krótszej perspektywie czasowej trzeba z węglem i surowcami europejskimi się przeprosić. Mamy trudną sytuację. Nie zniesiono podatku na nasz śląski węgiel, a importowano ruski węgiel. (…) Docelowo Unia Europejska tej sprawy na pewno nie odpuści i będzie odejście od paliw kopalnych. (…) Wiemy, że ten nasz śląski luft nie jest zdrowy - ocenia Kohut.
Europoseł z Rybnika pracuje w komisji śledczej PE ws. programu szpiegującego Pegasus. W Brukseli przed posłami PE w minionym tygodniu występował senator Krzysztof Brejza, którego telefon był zainfekowany tym oprogramowaniem.
- Nie tylko podsłuchiwać, ale można przez Pegasusa wgrywać też kompromitujące materiały. To ogromna cybernetyczna broń. Naszym zadaniem jest zbadanie tej sprawy w skali całej Europy (…) Wątek polski i węgierski jest spory. Minister Ziobro kupił to oprogramowanie praktycznie nielegalnie, z Funduszu Sprawiedliwości - komentuje Łukasz Kohut.
Przy okazji wizyty w Brukseli Kohut opowiedział o tym, w jaki sposób pracuje Parlament Europejski i jakie są jego prawa, obowiązki oraz zadania. Wiedza ta przyda się w szkole, na studiach oraz wszystkim przed wyborami do PE.