Lewica pomogła PiS-owi podczas głosowania: "W wyniku pomyłki kilkunastu posłów zagłosowało przeciw"

E5y Jit BWEA Edd4 D
Kastelik

Szymon Kastelik

9 lipca 2021

W czwartek podczas drugiego dnia 34. posiedzenia Sejmu odbyło się głosowanie nad odrzuceniem informacji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry ws. Daniela Obajtka.

Koalicja Obywatelska wnioskowała o podjęcie tematu spraw, w których podejrzanym lub oskarżonym był obecnym prezes Orlenu - Daniel Obajtek. Pod koniec czerwca prokuratura przedstawiła posłom informację na ten temat. Opozycja uznała, że przekazanie dane i wiadomości były niewystarczające. Złożyła wniosek o odrzucenie informacji Zbigniewa Ziobry i prokuratury ws. Daniela Obajtka.

Głosowanie nad odrzuceniem "Informacji Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego na temat działań podejmowanych przez prokuraturę w okresie od dnia 4 marca 2016 r. w celu wydania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia; umorzenia śledztwa lub dochodzenia; cofnięcia aktu oskarżenia; skierowania do sądu wniosku, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2016 r. poz. 1070) we wszystkich sprawach, w których podejrzanym lub oskarżonym był Daniel Obajtek - obecny Prezes Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. ", odbyło się w czwartek. Za było 176 posłów, przeciw 249, wstrzymało się 10, a 25 posłów było nieobecnych. Przeciw odrzuceniu zagłosował obóz Zjednoczonej Prawicy, 4 posłów Konfederacji, 3 posłów niezrzeszonych oraz 17 posłów Lewicy. Ponadto 9 posłów Lewicy nie wzięło udziału w głosowaniu. 

Rzecznik prasowy klubu Marek Kacprzak opublikował później oświadczenie w sprawie tego głosowania - W wyniku pomyłki, kilkunastu posłów zagłosowało przeciw wnioskowi o odrzucenie informacji Min. Sprawiedliwości. Lewica składa do Marszałek Sejmu oświadczenie o pomyłce. Dla Lewicy jest oczywiste, że powyższa inf. jest niewystarczająca i kompromituje samego ministra - poinformował na Twitterze. 

E5y UY3 SWYAM0 BZL

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.4µg/m3 PM2.5: 12.0µg/m3