Sposoby leczenia zaburzeń lękowych różnego typu

Leczenie zaburzen lekowych

Redakcja

14 kwietnia 2023

Lęk jest to stan psychiczny, którego doświadcza każdy z nas. Stanowi normalną reakcję organizmu na stresujące sytuacje. Ponadto pełni bardzo istotną funkcję - chroni nasze życie i zdrowie w niebezpiecznych momentach.
Niestety u niektórych osób lęk utrzymuje się przez dłuższy czas i pojawia się w sytuacjach, gdy nie występuje realne zagrożenie. Wtedy mówi się o zaburzeniach lękowych. Potrafią one znacznie obniżyć komfort życia oraz utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda leczenie zaburzeń lękowych, to kontynuuj czytanie.

Zaburzenia lękowe - rodzaje

Wyróżnia się różne typy lękowych. Należy mieć świadomość, że lęk może być ogólny, a także specyficzny, czyli dotyczący konkretnego zjawiska lub rzeczy.

Fobia społeczna

Jednym z najczęściej występujących zaburzeń lękowych jest fobia społeczna, która wywołuje silny lęk przed sytuacjami społecznymi. Osoby cierpiące z tego powodu mają trudności z przeprowadzaniem rozmów, przemawianiem w miejscach publicznych i znajdowaniem się w centrum uwagi. Obawiają się oceny oraz krytyki ze strony innych osób. W sytuacjach społecznych często zmagają się z silnymi objawami fizycznymi, m.in. kołataniem serca, zawrotami głowy, dusznościami, sztywnością mięśni czy suchością w ustach.

Fobie specyficzne

Powodują bardzo silny, a jednocześnie niewytłumaczalny lęk przed określonymi wydarzeniami i obiektami. Osoby zmagające się z fobiami specyficznymi najczęściej zdają sobie sprawę, że ich odczucie jest irracjonalne, jednak mimo tego próbują unikać bodźców powodujących negatywne emocje. Fobie specyficzne można podzielić na kilka najpopularniejszych rodzajów: zwierzęce, sytuacyjne czy związane ze środowiskiem naturalnym.

Zespół lęku uogólnionego

Osoby zmagające się z tym rodzajem zaburzeń nieustannie się zamartwiają i są w stanie ciągłej czujności w obawie, że wydarzy się coś złego. W efekcie cierpią na chroniczne zmęczenie, zaburzenia snu oraz napięcie mięśni. Ich jakość życia jest znacznie obniżona, gdyż nieustannie tworzą w głowie czarne scenariusze.

Zespół stresu pourazowego

Ten rodzaj zaburzeń występuje u osób, które doświadczyły traumatycznych przeżyć, np. katastrofy ekologicznej czy wypadku. W efekcie zmagają się z ciągłym napięciem, koszmarami, stresem, smutkiem i złością. Często unikają sytuacji, które przypominają o traumatycznym wydarzeniu. Więcej informacji na temat traum znajdziesz na stronie internetowej http://kongresarchitektow.pl/jak-poradzic-sobie-z-trauma/.

Zaburzenia lękowe - leczenie

Zastanawiasz się, jak leczyć zaburzenia lękowe? Otóż wszystko zależy od tego, jaki jest stan zaawansowania zaburzeń. W przypadku lekkich symptomów zazwyczaj wystarczy zmiana trybu życia. Jeśli jednak lęki utrzymują się dłuższy czas, znacznie obniżają jakość życia i utrudniają lub nawet uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, to zachodzi konieczność podjęcia konkretnych działań. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze specjalistą, czyli psychologiem lub psychiatrą.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, podczas której pacjent wraz ze specjalistą rozkłada na czynniki pierwsze sytuacje wywołujące lęki. W czasie spotkania dokładnie analizowane są sytuacje, w których doszło np. do ataku paniki. Pacjent uczy się rozpoznawać wzorce swojego myślenia, które prowadzą do odczuwania lęku. Dzięki ich wykryciu można dokonać zmiany na takie ograniczające złe samopoczucie.

Jeśli terapia nie przynosi zamierzonych skutków w leczeniu zaburzeń lękowych, to konieczne może być wdrożenie farmakoterapii. Najczęściej specjaliści przepisują leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciwlękowym lub preparaty z grupy benzodiazepin.

Jak długo leczy się zaburzenia lękowe?

Ile trwa leczenie zaburzeń lękowych? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, jaki jest obecny stan pacjenta oraz w jakim stopniu angażuje się w terapię.

Zazwyczaj leczenie zaburzeń lękowych jest procesem długotrwałym, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.6µg/m3