Lawina endorfin na Tauron Nowa Muzyka Katowice!

Csm DSC 7939 7ed8805bde

Redakcja

26 lipca 2022

Powrót festiwalu po długim okresie pandemicznej przerwy okazał się strzałem w dziesiątkę. „To była lawina endorfin” – mówili bywalcy 17. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice, pierwszej od trzech lat odsłony wydarzenia w pełnej, nieograniczonej formule. W przedostatni weekend lipca katowicka Strefa Kultury ponownie przeistoczyła się w tętniące życiem miasteczko festiwalowe.

Całkowicie wyprzedany koncert otwarcia festiwalu w Walcowni Cynku w Szopieniach, którego gwiazdą był The Bug, zainaugurował w czwartek 17. odsłonę Tauron Nowa Muzyka Katowice. Równie tłoczno było w piątek i sobotę w Strefie Kultury. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się występy gwiazd ze Sceny Miasta Muzyki. Zespół Moderat wykonał swoje największe hity przy aplauzie tysięcy wiernych fanów, którzy szczelnie wypełnili nowoczesną przestrzeń Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Wielki entuzjazm wzbudziły również występy takich artystów, jak tytani nujazzu z The Cinematic Orchestra i popularny w Polsce duet HVOB z Austrii. Nie zabrakło polskich wykonawców. Wystąpili m.in. niezawodni Fisz Emade Tworzywo oraz odkrycie ostatnich lat – Ralph Kaminski.

Gorąca atmosfera festiwalowa utrzymywała się aż do późnych godzin porannych i to nie tylko za sprawą temperatury. Każdej weekendowej nocy Club Stage pulsowała rytmem, ciesząc się niezmiennie ogromną popularnością wśród fanów mocniejszych, tanecznych brzmień. Wystąpili tam m.in. Donato Dozzy, .VRIL, Andy Stott, The Field, Red Axes i wielu innych znakomitych artystów sceny klubowej.

Energia emanowała także z dwóch scen dedykowanych eksperymentom w muzyce popularnej, czyli Carbon oraz PERŁA FEEL THE BEAT Stage. Wystąpiła tam śmietanka polskiej sceny rapowej, jak m.in. Tymek/Urbanski, Zdechły Osa i Hodak, świetnie przyjęty został również koncert zespołu Trupa Trupa. Niestety nie wszyscy zaproszeni artyści pojawili się na festiwalu. Z powodu problemów zdrowotnych i odwołanych lotów nie zagrali Anna Calvi, Shards, Kolektiv Turmstrasse i Skream. W ich miejsce zagrali m.in. didżej Butch oraz grupa Sneaky Jesus.

Bogactwo festiwalowej oferty pozwoliło zgromadzonej publiczności dokonać wielu nowych odkryć artystycznych, ale przede wszystkim przeżyć radość ze spotkania z ulubionymi wykonawcami. Festiwal zwieńczył wielogodzinny, niedzielny maraton muzyczny na Sztauwajerach. Znakomita, wakacyjna aura sprzyjała festiwalowemu doświadczeniu. Jak co roku, publiczność Tauron Nowa Muzyka Katowice przybyła na festiwal nie tylko z całej Polski, ale także wielu krajów Europy. Ogromna liczba usatysfakcjonowanych fanów to dowód na to, że pandemiczne przepowiednie o końcu ery festiwali nie sprawdziły się.

Współorganizatorem festiwalu było Miasto Katowice. Podczas tegorocznej edycji po raz kolejny można było wejść na teren wydarzenia z własnym pojemnikiem na wodę. W ramach promocji postaw pro-ekologicznych i dzięki uprzejmości Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A., na festiwalu pojawiła się darmowa woda ze źródeł artezyjskich, która pomogła wyeliminować użycie plastiku. W trakcie TNMK odbył się również szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. w Muzeum Śląskim, którego siedziba mieści się na terenie Strefy Kultury. 

Tauron Nowa Muzyka Katowice pozostaje jednym z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie i tegoroczna edycja potwierdziła ten status.

 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3